لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۲

عربستان سعودی در گذشته افراطيون اسلامی را بيش از اندازه تحمل کرده است - 2003-05-18


يک مقام بلند پايه عربستان سعودی می گويد، اين کشور در گذشته افراطيون اسلامی را بيش از اندازه تحمل کرده است و بدنبال بمب گذاری های انتحاری هفته گذشته، برای مبارزه با تروريسم اقدامات بيشتری بعمل خواهد آورد.

عادل ال جبير al jubeir مشاور سياست خارجی عربستان سعودی امروز به شبکه تلويزيونی فاکس در آمريکا گفت که دولت عربستان سعودی بايد محيطی را که جوانان در آن به گروهای تروريستی جذب می شوند، برهم بزند و از ميان بردارد. وی گفت دولت برای سرکوبی تروريسم کليه ابعاد فرهنگی و اجتماعی عربستان سعودی را مورد برسی و توجه قرار خواهد داد. آقای ال جبير گفت ، وی معتقد است شبکه تروريستی القاعده در پشت سر بمب گذاری های دوشنبه گذشته بود که ۳۴ نفر از جمله ۸ آمريکائی را به هلاکت رسانيد.

در همين حال يک گزارش منتشره می گويد، مقامات آمريکا تصور می کنند که يکی از رهبران ارشد القاعده به به سازمان دهی بمب گذاری ها در رياض کمک کرد.

روزنامه واشنگتن پست در شماره امروز خود نوشت، بنا به اظهارات يک مقام ايلات متحده، فرد مورد ظن يک مصری بنام سيف عادل است که ارشدترين فرمانده نظامی القاعده است و در ايران مخفی شده است. روزنامه واشنگتن پست نوشت يک شهروند سعودی بنام خالد جهانی که مقامات آمريکا و سعودی معتقدند مسئول انجام بمب گذاری ها در رياض بود ، دستور خود رااز سيف عادل در يافت کرد.

اعتقاد بر اين است که سيف عادل در شبکه تروريستی القاعده پس از اسامه بن لادن و معاون ديرينه او ايمن ظواهری مقام سوم را دارا است. بنا به گزارش واشنگتن پست نظربر اين است که سيف عادل همراه با سه نفر ديگر از اعضای ارشد القاعده که يکی از دو گروه فرماندهی القاعده محسوب می شوند، در ايران بسر می برند. اعتقاد بر اين است که گروه ديگر در امتداد مرز افغانستان و پاکستان استقرار دارد. امروز عربستان سعودی اعلام کرد چهار نفر را که از مضنونان بمب گذاری انتحاری هفته گذشته هستند و با القاعده مرتبط هستند دستگير کرده اند.

XS
SM
MD
LG