لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۳

ديدار وزيرامور خارجه آمريکا از آلمان - 2003-05-17


آقای پاول بلند پايه ترين مقام آمريکائی است که از هنگام پيروزی نه چندان درخشان دور دوم ائتلاف برهبری حزب سوسيال دمکراتِ گرهارد شرودر در انتخابات ماه سپتامبر گذشته، از آن کشور ديدن می کند.حزب حاکم در انتخابات ماه سپتامبر با تکيه بر برنامه ای بشدت ضد جنگ خشم واشنگتن را بر انگيخت.

از نوامبر گذشته تا کنون پرزيدنت بوش و آقای شرودر با يکديگر گفتگو نکرده اند.اما حال مقام های آلمانی و آمريکائی می گويند خواستار ايجاد تحرک در روابط دوجانبه و همکاری های آتی هستند.

وزير خارجه ی ايالات متحده قبل از ملاقات روز جمعه ی خود با جوشکا فيشر وزيرخارجه ی آلمان که روابط دوستانه ای با آقای پاول دارد،تلفنی با صدر اعظم آلمان گفتگو خواهد کرد. عراق، مناقشه ی اسرائيلی –فلسطينی و روابط دوجانبه کانون گفتگوهای آلمان –ايالات متحده خواهد بود.

گری اسميت تحليلگر سياسی ورئيس آکادمی ِ آمريکائی در برلن می گويد ايالات متحده در وهله نخست در صدد جلب پشتيبانی ِ آلمان برای جانبداری از قطعنامه ی مورد حمايت ايالات متحده در شورای امنيت سازمان ملل متحد برای برچيدن تحريم های سازمان ملل متحد عليه عراق است.

گری اسميت می گويد اگر آلمان از قطعنامه حمايت کند،اگر آلمان از برداشتن تحريم ها عليه عراق جانبداری کند و اگر خودش را از چنگ سياست خارجی فرانسه آزاد کند ،مسلماً بر ايالات متحده اثر خواهد گذاشت.

فرانسه و روسيه شرکای ضد جنگ آلمان با چنين قطعنامه ای مخالفند مگر آنکه به بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد اجازه داده شود برای ِ تأييد نبود سلاح های امحاء جمعی در عراق به آن کشوربازگردند .هر چند آلمان خواستار ايفای نقش ِ سازمان ملل متحد در عراقِ پس از جنگ است اما بگفته ی ديپلمات های آلمانی، کشور آنها آماده است همانگونه که يکی از ديپلمات ها می گويد در مباحث شورای امنيت در باره ی بازسازی عراق موضعی پراگماتيک و سازنده داشته باشد.

آقای پاول در سفر خود به صوفيه از يکی ديگر از اعضای شورای امنيت به مناسبت حمايت از موضع ايالات متحده در جنگ عراق ستايش کرد و گفت بلغارستان در زمانی که ايالات متحده نياز مند کمک دوستانش بود از ما حمايت کرد.

کولين پاول گفت برای کشور کوچکی چون بلغارستان بسيار آسان بود که خود را کنار بکشد و بگويد ما خود را در گير اين مساله نمی کنيم و تنها ناظر اوضاع خواهيم بود.اما بلغارستان می دانست کدام موضع درست و کدام کار صحيح است و بر موضع درست پافشاری کرد و ما هرگز اين را از ياد نخواهيم برد.

آقای پاول گفت يکی از نشانه های ميزان قدر شناسی ايالات متحده از حمايت بلغارستان در رأی سنای ايالات متحده در هفته ی گذشته جلوه گر شد .سناتورهای آمريکائی به اتفاق آرا پيوستن بلغارستان به ناتو را تصويب کردند . قرار است بلغارستان سال آينده به اتحاديه ی اتلانتيک شمالی بپيوندد.

XS
SM
MD
LG