لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

پيشنهاد آتش بس موقت بين اسرائيل و فلسطينيان - 2003-05-17


گفتکوی امروز آريل شارون نخست وزير اسرائيل با محمود عباس همتای تازه ی فلسطينی اش نخستين تماس بين دو طرف در بالاترين سطوح در بيش از دوسال خواهد بود.

مقام های اسرائيلی می گويند آقای شارون در اين ديدار پيشنهاد يک آتش بس موقت و خروج چند مرحله ای سربازان اسرائيلی از مناطق خودگردان فلسطينی را که مرحله ی نخست آن عقب نشينی از نوار غزه خواهد بود با نخست وزير فلسطينيان در ميان خواهد گذاشت.

به اين ترتيب مسئوليت ايمنی اين منطقه به ادارات امنيتی فلسطينی منتقل خواهد شد که انتظار می رود تلاش هماهنگی را برای متوقف ساختن خشونت و تروريسم آغاز کنند. مقام های فلسطينی می گويند محمد دهلان وزيرجديد امنيت فلسطينی که در گفتگوهای امروز نيز شرکت خواهد داشت آماده است مسئوليت امنيت غزه را بعهده بگيرد.

اگر اين طرح در غزه موفق باشد ،نيروهای اسرائيلی آماده ی خروج از مناطق ديگر ساحل غربی از جمله اريحا و بيت اللحم خواهند شد.

نيروهای اسرائيلی در سال گذشته و پس از يک سری حملات انتحاری از سوی فلسطينی ها ، به ساحل غربی و نوار غزه اعزام شدند.

آقای شارون می گويد در صورتی که آتوريته ی فلسطينی مايل به متوقف کردن حملات شبه نظاميان فلسطينی باشد، نيازی به حضور سربازان اسرائيلی در اين مناطق نخواهد بود. از سوی ديگر انتظار می رود آقای عباس بخواهد اطمينان پيدا کند که اسرائيل علاقمند به پياده کردن مفاد طرح صلح مورد حمايت ايالات متحده است که در هفته ی قبل به دو طرف ارائه شده است.

اين طرح صلح که« نقشه ی راه» خوانده می شود از حمايت ايالات متحده،سازمان ملل متحد،اتحاديه ی اروپا و روسيه برخوردار است .اين طرح خواستار پايان بخشيدن به مناقشه ی اسرائيلی- فلسطينی و استقرار يک کشور فلسطينی تا سال 2005 است . ملاقات امروز در ضمن آزمون توان رهبری آقای عباس نخستين نخست وزير دولت موقت فلسطينی خواهد بود.

از سوی ديگر با استعفای صائب عريقات وزير مسئول گفتگوهای صلح در کابينه ی آقای عباس بنظر می رسد که نخست وزير تازه ی فلسطينی در داخل دولت خود نيز با بحران روبرو شده است .

آقای عريقات پس از آنکه در هيئت فلسطينی مامور گفتگو های امروز بانخست وزير اسرائيل شرکت داده نشد،از پست خود استعفا کرد.

XS
SM
MD
LG