لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۵

حداقل ۴۰ نفر در حملات انتحاری در کازابلانکا کشته شدند - 2003-05-17


در يک سری بمبگذاريهای انتحاری جمعه شب در مراکش حداقل ۴۰ نفر کشته و نزديک به ۶۰ نفر مجروح شده اند، اين سری انفجارها شهر کازابلانکا را در هرج و مرج فرو برده اند.

چهار انفجار تقريباً همزمان در کازابلانکا، در يک مرکز اجتماعی يهودی، يک هتل، کنسولگری بلژيک و يک مرکز فرهنگی اسپانيائی بوقوع پيوست. قبل از آن نيز بمبی در نزديکی يک گورستان يهوديان در کازابلانکا، بزرگترين شهر مراکش منفجر شده بود.

خبرگزاری رسمی مراکش MAP گزارش داد که ۱۰ تن از کشته شدگان، افراد بمب گذار انتحاری بودند. اين خبرگزاری ميافزايد، سه مظنون که همگی مراکشی هستند در اين رابطه دستگير شده اند.

مصطفی ساحل وزير کشور مراکش، اين بمبگذاريها را، حمله تروريستهای انتحاری خواند. وی همچنين گفت که اين بمبگذاريها نشانی از کار گروههای تروريست بين المللی دارند. وی به گروه خاصی اشاره نکرد، اما وی خاطر نشان ساخت که شباهتهای بسياری بين اين بمبگذاريها و آنهائی که دوشنبه گذشته در عربستان سعودی اتفاق افتاد و تقصير گروه القاعده گذاشته شد، ميباشد.

حمله انتحاری به مرکز فرهنگی اسپانيائی، خونين ترين اين بمبگذاريها بود. يک بمبگذار انتحاری که کمربند مواد منفجره پوشيده بود، با عجله خود را به وسط رستوران که حدود ۱۰۰ مهمان در آنجا مشغول خوردن شام بودند رساند. وی بعد از بقتل رساندن دربان رستوران کمر بند انفجاری را منفجر کرد.

در کنسولگری بلژيک دو نگهبان در حمله ماشين مملو از مواد انفجاری بيرون ساختمان کشته شدند. ديگر ماشينهای انفجاری، يکی در مرکز فرهنگی يهوديان و ديگری در هتل فرح منفجر شدند. تقريباً تمامی قربانيان مراکشی بودند.

اوايل هفته جاری در يک سری حملات انتحاری در عربستان سعودی ۳۴ نفر کشته و زنگ خطر حملاتی بيشتر در خاورميانه، شرق آفريقا و جنوبشرق بصدا در آمد.

XS
SM
MD
LG