لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

برخورد نيروهای وفادار به عبدالرشيد دوستم و عطا محمد در ناحيه سرپل - 2003-05-16


در برخوردی که بين نيروهای وفادار به دو تن از جنگ سالاران افغان در شمال افغانستان رخ داد دست کم پنج نفر کشته شدند. مقامات هر دو گروه می گويند نيروهای وفادار به عبدالرشيد دوستم، از قوم ازبک و عطا محمد از قوم تاجيک، ديروز در ناحيه سرِ پُل، در حدود ۳۵۰ کيلومتری شمال کابل برخورد پيدا کردند.

روشن نيست که چه چيز عامل اين برخورد تازه بوده است. دو گروه که مدتها بر سر تسلط بر شمال افغانستان با هم رقابت داشته اند، هر کدام طرف مقابل را به شروع زد و خوردها متهم می سازد.

هر دو گروه عضو دولت حامد کرزای، رئيس جمهور افغانستان هستند. برخورد بين نيروهای وفادار به جنگ سالاران مختلف افغان مانع تلاشهای آقای کرزای برای يگانه ساختن و نو آبادانی افغانستان بوده است .

در اين ميان حامد کرزای رئيس جمهور افغانستان، به منطور تقويت حکومت فدرال در کشورش فرمانداران دو استان را تغيير داده است.

فرماندار استان پَروان در مرکز افغانستان به فرمانداری استان بدخشان در شمال خاوری افغانستان منصوب شده و برای استان پروان، فرماندار تازه ای تعيين شده است.

آقای کرزای اخيراً گله کرده بود که برخی از فرمانداران حاضر نيستند از حکومت فدرال حساب ببرند. وی هفته پيش تهديد کرد که مقامات بلندپايه چندين استان را عوض خواهد کرد و آنها را متهم ساخت که عوايد ماليات و گمرک محل را به عوض اينکه به دولت مرکزی منتقل کنند نزد خود نگاه ميدارند.

XS
SM
MD
LG