لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۱

سفر محمد خاتمی به سوريه و يمن - 2003-05-15


آقای محمد خاتمی، رئيس جمهوری ايران، برای گفتگو با مقامات سوريه وارد دمشق شد. انتظار می رود مذاکرات آقای خاتمی عمدتا ً پيرامون فشار آمريکا برای پايان گرفتن پشتيبانی سوريه و برخی کشورهای ديگر از گروه های ضد اسرائيلی مانند حزب الله که آمريکا نامش را در فهرست سازمانهای تروريستی قرار داده است دور بزند. انتظار می رود اين مسئله در رأس مذاکرات آقای خاتمی با بشار الاسد، رئيس جمهور سوريه، که امروز با هم ديدار دارند قرار داشته باشد.

ديروز خانم کندوليسا رايس Condoleezza Rice ، مشاور امنيت ملی کاخ سفيد، بار ديگر ايران و سوريه را به حمايت از تروريسم متهم ساخت. وی گفت روابط واشنگتن با دمشق به سبب پشتيبانی سوريه از تروريسم به مشکل برخورده است. مشاور امنيت ملی آمريکا از ايران هم به خاطر اينکه بزرگترين حامی تروريسم در جهان است انتقاد کرد. آقای خاتمی پس از سه روز ديدار از لبنان به سوريه رفته است. وی در لبنان گفت ايران و آمريکا با هم اختلافات بزرگ و جدی دارند.

در پايان ديدار آقای خاتمی از لبنان، سران دو کشور بيانيه مشترکی صادر کردند و آنچه را که به قول آنها خطر و تهديد برای ايران و لبنان و سوريه به شمار می آيد محکوم کردند. اين عبارت اشاره آشکار به فشاری است که آمريکا به ايران، لبنان و سوريه وارد می آورد تا از کمک کردن به حزب الله دست بکشند.

محمد خاتمی، رئيس جمهوری ايران، پس از ديدار از سوريه برای گفتگو با مقامات يمن که گمان می رود بيشتر پيرامون حضور آمريکا در عراق باشد به صنعا رفت. انتظار می رود آقای خاتمی طی دو روز ديدار، موافقتنامه هائی با يمن برای همکاری های اقتصادی، امنيتی و فرهنگی امضا کند.

XS
SM
MD
LG