لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۹

خبرنگار صدای آمريکا  از روستای ماهاوی در نزديکی اين گور جمعی بازديد کرده است - 2003-05-14


کارگران امداد عراقی در جنوب آنکشوردر محلی که يکی از بزرگترين کشتارگاه های دوران حکومت صدام حسين خوانده شده اجساد هزاران نفر رادر يک گور جمعی پيدا کردند.

MICHEAL DRUDGE مايکل دروج، خبرنگار صدای آمريکا که از روستای ماهاوی در نزديکی اين گور جمعی بازديد کرده است در اين رابطه گزارشی دارد که برگردان آن را می شنويد:

هزاران نفر در تلاش برای يافتن بستگان ناپديد شده ی خود بسوی اين گور جمعی واقع در نزديکی روستای ماهاوی از توابع هيلا در استان بابِل سرازير شده اند.

رفيدالحسينی پزشگ محلی می گويد اهالی محل از مدت ها قبل می دانستند که اين منطقه محل دفن اجساد شيعيانی است که در پی شورش نافرجام شيعيان در ۱۲ سال قبل به دستور صدام حسين قتل عام شده اند.

عراقی ها در جستجوی بستگان خود از تراکتور استفاده می کنند و گاه کسانی با دست خالی به حفر زمين سرگرمند.بقايای اجساد را برای شناسائی های بعدی در کيسه های پلاستيکیريخته اند.

پيتر بوکائرت بازرس سازمان ديده بان حقوق بشر PETER BOUCKAERT می گويد وسايل و ابزار سنگينی که برای بيرون آوردن اجساد بکار برده شده علائم و نشانه های ضروری برای شناسائی اجساد و همچنين پيگرد قانونی مقامات سابق عراقی را از ميان می برد.

با اينهمه مقام های آمريکائی می گويند در نظر ندارند در روند حفريات مداخله کنند.

بگفته ی سخنگوی سازمان ِديده بان حقوق بشر برخی از اجساد همراه با کيف پول ، پاسپورت و مدارک ديگر دفن شده اند . تا کنون هويت نزديک به ده در صد و شايد کمترِ قربانيان شناسائی شده است.

متاسفانه ،اغلب کسانی که در اين گور جمعی دفن شده اند به علت نحوه ی حفريات هرگز شناخته نخواهند شد.

کارکنان امداد می گويند بيش از ۲۵۰۰ جسد کشف شده و گمان می رود که احتمالاْ ۱۴ هزار نفر از قربانِان سرکوب سال ۱۹۹۱ شيعيان توسط صدام حسين در اين گور جمعی دفن شده باشند.

XS
SM
MD
LG