لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

پرزيدنت بوش بمب گذاری های انتحاری ديروز در عربستان سعودی را محکوم کرد - 2003-05-13


پرزيدنت بوش بمب گذاری های انتحاری ديروز را در عربستان سعودی که به گفته يک مقام وزارت امور خارجه آمريکا به هلاکت بيش از ۹۰ نفر منجر شده است محکوم کرده است.

رقم تلفات که از سوی وزارت امور خارجه آمريکا اعلام شده بسيار بيشتر از رقمی است که مقامات دولتی عربستان سعودی در رياض، پايتخت آن کشور ذکر کرده بودند. مقامات سعودی گفته بودند که دست کم ٢٩ نفر، از جمله هفت آمريکائی و ۹ تروريست مظنون، در اثر انفجارهائی که ديشب پايتخت سعودی را لرزاند کشته شده اند. همچنين گفته شده بود که تقريباً ۲۰۰ نفر نيز زخمی شده اند.

پرزيدنت بوش امروز در شهر ايندياناپوليس گفت اين عمل بسيار شنيع بوده و قول داد مسئولان را دستگير و مجازات کند.

کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا که در سفر خاورميانه ای خود قرار بود به عربستان سعودی هم برود امروز پس از ورود به رياض برای گفتگو با مقامات سعودی از يکی از محل های ويران شده ديدن کرد. وی گفت اين حملات، نشان تروريسم القاعده را دارد و پيکار عليه تروريسم بايد اولويت نخست جهانيان باشد.

آقای پاول امروز ساعاتی پس از انفجارهائی که سه مجتمع مسکونی را که بيشتر مورد سکونت خارجيان است تکان داد وارد رياض شد. آقای پاول پيش از ورود به رياض در يک کنفرانس مطبوعاتی در عَمان، پايتخت اردن، گفت هنوز نمی داند چه کسانی مسئول اين حملات تروريستی هستند اما به قول او در اين حملات، همه نشانه های شبکه تروريستی القاعده به چشم می خورد.

وزير امور خارجه آمريکا برای پيشبرد طرح راهنمای صلح اسرائيل و فلسطينی ها به خاورميانه رفته بود. وزير کشور عربستان سعودی گفته است که اين حملات بوسيله بمب گذاران انتحاری صورت گرفته است. مهاجمان با تيراندازی راه خود را به داخل محوطه مسکونی گشودند که شديدا ً تحت محافظت بود و چندين خودروی پر از مواد منفجره را در آنجا منفجر کردند.

XS
SM
MD
LG