لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

آيت الله علی خامنه ای : رابطه با آمريکا تسليم کردن ايران است - 2003-05-13


آيت الله علی خامنه ای، رهبر مذهبی رژيم جمهوری اسلامی، می گويد تجديد پيوند با آمريکا به منزله تسليم شدن ايران خواهد بود. خامنه ای امروز در سخنانی خطاب به دانشجويان در تهران به اصلاح طلبان ايرانی که بويژه پس از پيروزی سريع آمريکا در جنگ عليه عراق، خواهان بهبود روابط ايران و آمريکا شده اند سخت حمله کرد و گفت تسليم شدن به دشمن اقدام مؤثری نخواهد بود.

کندوليسا رايس Condoleezza Rice ، مشاور امنيت ملی آمريکا، امروز در واشنگتن گفت مذاکرات اخير بين زلمای خليلزاد، مشاور کاخ سفيد، با دولت ايران در ژنو، در کشور سوئيس مقدمه روابط سياسی بين دو کشور نيست.

اما سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت آمريکا انتظار دارد گفتگوهای ديگری مشابه مذاکرات اخير پيرامون عراقِ بعد از جنگ و افغانستانِ بعد از طالبان که هر دو هم مرز ايران هستند، انجام بگيرد. مقامات می گويند مذاکرات بين ايران و آمريکا به منظور ترغيب ايران به عدم مداخله در امور عراق و آزاد گذاشتن مردم عراق برای گزينش نوع حکومتی که منتخب مردم باشد.

پيوندهای ايران و آمريکا در سال ۱۳۵۸ پس از اشغال سفارت آمريکا در تهران و گروگانگيری ديپلماتهای آمريکائی توسط افراطيون اسلامی قطع شد. پرزيدنت بوش رژيم ايران را در رديف رژيم سرنگون شده صدام حسين و رژيم کمونيستی کره شمالی قرار داده و آنها را به سبب حمايت از تروريسم و اقدام به توليد جنگ افزارهای نابودی همگانی، يک محور اهريمنی ناميده است.

XS
SM
MD
LG