لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۷

دولت ايران گزارش حاکی از برقراری روابط ايران و آمريکا را تکذيب کرد - 2003-05-12


دولت ايران گزارش منتشره را که حاکيست ايران با آمريکا درباره برقراری مجدد روابط سياسی بين دو کشور پس از ۲۳ سال قهر و جدائی گفتگو می کند تکذيب کرده است.

اطلاعيه وزارت امور خارجه ايران ساعاتی پس از انتشار روزنامه آمريکائی « يو. اس. ای. تودِی USA Today » صادر شد که در آن گزارش گفته شده است که گفتگوهای ايران و آمريکا در شهر ژنو، در کشور سوئيس آغاز شده و نمايندگان دو کشور درباره مسائل گوناگون از جمله شکل حکومت جديد عراق و وضعيت افغانستان با يکديگر مذاکره می کنند.

در گزارش روزنامه آمريکائی همچنين از يک ديپلمات ايرانی که نامش ذکر نشده گفته شده است که ايران حاضر است بر مبنای احترام متقابل درباره برقراری مجدد پيوندهای ديپلماتيک بين آمريکا و ايران گفتگو کند.

پيوندهای ايران و آمريکا در سال ۱۳۵۸ در پی اشغال سفارت آمريکا در تهران و گروگانگيری ديپلماتهای آمريکائی توسط افراطيون اسلامی به مدت تقريبا ً پانزده ماه، قطع شد.

هم ايران و هم آمريکا اعتراف کرده اند که درباره عراقِ بعد از جنگ و افغانستانِ بعد از طالبان گفتگو کرده اند اما سخنگوی وزارت امور خارجه ايران می گويد دو کشور هنوز درباره روابط ديپلماتيک فيمابين گفتگو نکرده اند.

کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا گفته است که از مسئله برقراری مجدد روابط ديلماتيک بين ايران و آمريکا نشانی در افق سياسی به چشم نمی خورد.

پرزيدنت بوش رژيم ايران را در رديف رژيم سرنگون شده صدام حسين و رژيم کمونيستی کره شمالی قرار داده و آنها را به سبب حمايت از تروريسم و اقدام به تلويد جنگ افزارهای نابودی همگانی، يک « محور اهريمنی » ناميده است.

XS
SM
MD
LG