لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۲

سخنرانی آيت الله  محمد باقر حکيم برای دههاهزار نفراز حاميانش - 2003-05-10


رهبر بزرگترين گروه شيعه عراقی که پس از بيست و سه سال اقامت تبعيدی در ايران به کشورش بازگشته است، از عراقی هائی که برايش فرياد شادی سرداده بودند خواست که برای شکل بخشيدن به دولتی مستقل با يکديگر همکاری کننند .

آيت الله محمد باقر حکيم در سخنرانی برای دهها هزار نفر از حاميانش در شهر جنوبی بصره گفت وی دولتی را که خارجيان تحميل کنند نمی پذيرد . وی گفت دولت عراق بايد توسط مردم عراق انتخاب شود و کاملا مستقل باشد .

حاميان آيت الله حکيم امروز درمرز از وی که با کاروان همراهش راهی شهر بصره، پايگاه شيعيان و دومين شهر بزرگ عراق بود، استقبال کرده بودند. وی قرار است به نجف شهر مذهبی و مقدس برای شيعيان نيز سفر کند . اين روحانی با نفوذ که اکنون در سنين شصت سالگی است، از سال ۱۹۸۰ ببعد رهبری مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق را بر عهده داشته است . او در همان سال پس از سالها ابراز مخالفت با صدام حسين رهبر عراق، به ايران گريخته بود .

روابط نزديک آيت الله حکيم با ايران و شاخه نظامی گروهش، موسوم به تيپ های بدر مايه نگرانی واشنگتن بوده است . مجلس اعلای اسلامی او ميخواهد در عراق قوانين اسلامی را در بالاترين سطح قدرت و اختيار بگذارد.

انتخابات دموکراتيک در عراق پيش بينی شده است اما آمريکا نميخواهد روند اوضاع در عراق به وضعيتی شبيه به وضعيت آخوند سالاری در ايران بيانجامد.

XS
SM
MD
LG