لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

ارتش آمريکا در عراق بر خلع سلاح مجاهدين تأکيد گذاشته است - 2003-05-10


ارتش آمريکا در عراق، در مذاکره با رهبران يک گروه مسلح ايرانی مخالف رژيم تهران ، بر خلع سلاح اين گروه تأکيد گذاشته است. نيروهای رزمی آمريکا، يک پايگاه مجاهدين خلق را در نزديکی مرز با ايران در محاصره دارند.

فرماندهان ارتش آمريکا به سرپرستی ژنرال ری اوديرنو Ray Odierno ، در مذاکرات با مجاهدين خلق، خواستار آن شده اند که اين گروه شورشی، تسليحات خود را تسليم کند.

صدام حسين، در اواسط دهه ١٩٨٠ به گروه مجاهدين خلق که دنبال سرنگونی دولت آخوندی ايران است، در عراق مأمن داد. اين گروه هزاران نيروی رزمی دارد و به ميزانی قابل توجه به تانک و خودروهای جنگی مجهز است.

وزارت امور خارجه آمريکا، مجاهدين خلق را تشکيلاتی تروريستی ميداند. در جريان جنگ عراق، نيروهای آمريکائی قرارگاههای گروه را بمباران کردند. سه هفته پيش، ارتش آمريکا با امضای يک موافقتنامه آتش بس به افراد رزمی گروه اجازه داد برای دفاع در مقابل حملات احتمالی چريک های ايرانی طرفدار تهران، تسليحات خود را حفظ کنند. مقامات آمريکائی ميگويند مجاهدين خلق، پست های بازرسی و راه بندان ها را نگاه داشته اند و ممکن است در صدد زورآزمائی با قدرت و اختيارات ائتلاف تحت رهبری آمريکا در عراق برآيند.

با اينحال گفته ميشود بعضی از مقامات از آن نگران اند که اگر گروه مجاهدين خلق کاملا ً خلع سلاح شود، چريک های ايرانی طرفدار تهران با پر کردن خلاء ، به اشاعه نفوذ تهران در عراق بپردازند.

XS
SM
MD
LG