لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۲

آموزش عالی در آمريکا، بخش سوم - 2003-05-10


آموزش عالی در آمريکا، بخش سوم

کالج های چهار ساله و دانشگاه ها کم و بيش يک عمل انجام ميدهند. تفاوت ها به طور عموم مربوط به وسعت فعاليت کالج ها نسبت به فعاليت دانشگاه ها است. دانشگاه ها عموماً بزرگتر از کالج ها هستند، بودجه تحقيق بيشتری دارند و در تعليمات بالا تر از ليسانس فعال ترند.

البته لغت کالج سه مفهوم مختلف دارد. اول کالج ممکن است به جای لغت انجمن و يا کانون بکار رود. در آموزش عالی کالج ميتواند مفهوم مؤسسه آموزش عالی داشته و يا به مفهوم دانشکده بکار برده شود.

يک مؤسسه آموزش عالی چهار ساله که خود را کالج مينامد در واقع يک دانشگاه است اما دانشگاه های بزرگ مجموعه ئی از کالج ها و يا دانشکده های متفاوتند. مثلاً دانشگاه ايالتی تکزاس در شهر آستين ۱۴ کالج و يا دانشکده دارد. اين دانشگاه بزرگترين دانشگاه آمريکا است و ۵۲ هزار دانشجوی دختر و پسر هر ساله در اين دانشگاه نام نويسی ميکنند.

از طرف ديگر کالج اَمهرست در ايالت ماساچوستز يکی از پرآوازه ترين مؤسسات آموزش عالی است و سالانه فقط ۱۶۰۰ دانشجو ميپذيرد. اين کالج دارایر ۳۳ رشته مختلف تحصيلی در سطح ليسانس است.

بيشتر کالج ها و تعدادی از دانشگاه ها ليسانس عمومی در رشته ئی که Liberal Arts خوانده ميشود به دانشجويان ميدهند. اين نوع تعليمات عموماً آموزش کلی و عمومی است و تخصصی به شمار نميايد.

هدف دانشجويان آمريکائی از ادامه تحصيل بعد از دبيرستان يکي، امکان کار و درآمد بيشتر و ديگری افزايش معلومات و درک مشکلات کنونی و گذشته جهان است. بعلاوه آموزش عالی دانشجويان را به ارزش های واقعی علوم و هنر ها آشنا ميکند.

اين اهداف بوده است که تعليمات مؤسسات عالی آموزش آمريکا را خصوصاً در کالج ها به طرف آموزش عمومی بجای آموزش اختصاصی سوق داده است.

دوره ليسانس چهار سال است. برخی از دانشجويان پس از دوره ليسانس به تحصيل ادامه ميدهند و به دوره های تخصصی مانند پزشکی و حقوق، و يا به دوره های فوق ليسانس و يا دکترا وارد ميشوند.

مدت زمان تکميل هر يک از اين دوره ها متغيير است. مثلاً فوق ليسانس امکان دارد از يک سال و نيم تا سه سال به طول انجامد.

دوره دکترا بيش از سه سال است. پزشکی به چهار سال تعليم اکادميک و سپس به تعليم عملی نياز دارد.

اين گزارش ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG