لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۵

گفتگو با مايکل لدين در کنفرانس آينده ايران - 2003-05-09


پريچهر فرزام

در روزهای قبل، گزارش هائی داشتم از کنفرانس آينده ايران در باره سه موضوع: حکومت ملايان، دموکراسی و جنگ با ترور.

اين کنفرانس در شهر واشينگتن بر گزار شد و مايکل لدين، رونامه نگار و نويسنده سر شناس آمريکائی که اظهار نظرهايش در باره ايران بطور مرتب در رسانه های گروهی آمريکا ديده ميشود رياست کنفرانس "آينده ايران" را بر عهده داشت.

در فاصله بين دو جلسه فرصتی پيدا کردم تا با او گفتگوئی داشته باشم.

از وی پرسيدم: شما مرتباٍ گفته ايد که حکومت ايران از تروريسم بين المللی پشتيبانی ميکند، ولیِ همانطور که ميدانيد دولت ايران کراراً اين مسئله را تکذيب کرده است. در اين مورد چه ميگوييد؟

ـ پاسخ ميدهد ما ميدانيم که آنها از تروريسم و از حزب الله حمايت ميکنند و باز هم ميدانيم آنها حزب الله را بوجود آورده اند که خطرناک ترين سازمان تروريستی بين المللی است. در نتيجه تکذيب حکومت ايران تنها يک دروغ است و بس.

ما آنها را ميشناسيم و ميدانيم که پس از سقوط طالبان در افغانستان بسياری از سر کردگان القاعده به ايران رفته اند و هنوز بسياری از آنان در ايران هستند. دروغ های حکومت ايران هيچ کس را فريب نميدهد.

از او ميپرسم شايد که مهمترين اصل دموکراسی، عملکرد آن است. آيا دموکراسی قادر است در کنار رژيمی که حامی تروريسم است، زندگی کند؟ و آمريکا چگونه قادر است در زمانی که رژيمی اين چنين در ايران وجود دارد، دموکراسی را در ايران ترويج کند؟ ـ مايکل لدين ميگويد:

گمان من بر اينست که مردم ايران ميخواهند آزاد باشند و در يک جامعه دموکراتيک زندگی کنند. در نتيجه تنها کاری که ايالات متحده آمريکا لازم است انجام دهد اينست که پشتيبانی اش را از خواست مردم ايران همچنان ادامه دهد. پرزيدنت (بوش) نيز اين مطلب را ـ يعنی حمايت از مردم ايران را ـ بارها گفته است.

ـ ميپرسم آيا پيام ديگری در باره تشکيل اين کنفرانس برای مردم ايران داريد؟

ـ مايکل لدين پاسخ ميدهد من فکر ميکنم هد ف از تشکيل اين کنفرانس، آگاه کردن مردم آمريکاست.

اين کنفرانس يک عمل سياسی نيست. بلکه گردهمآيی گروهی از کارشناسان مختلف در امور خاور ميانه، تروريسم و ايران است.

ما کوشش ميکنيم توجه مردم آمريکا را به مسئله آينده ايران جلب کنيم تا بتوانند بهتر درک کنند که در ايران چه ميگذرد و سياست های مختلف را مورد بررسی قرار دهند.

XS
SM
MD
LG