لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۹

کمال خرازی: گفتگو با آمريکا تنها درصورتی انجام ميگيرد که واشنگتن خواهان روابط مساوی با ايران باشد - 2003-05-09


دولت ايران می گويد گفتگو با آمريکا تنها در صورتی می تواند صورت بگيرد که جمهوری اسلامی مطمئن شود که واشنگتن خواهان روابط مساوی با ايران بر اساس احترام متقابل است.

کمال خرازی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی امروز ضمن ديدار از ايتاليا گفت فکر نمی کند که آغاز گفتگو بين آمريکا و ايران دشوار باشد اما ايران مادامی که حس کند که به قول او « زير فشار قرار دارد و مورد تحقير قرار می گيرد » تن به گفتگو نخواهد داد.

آقای خرازی بار ديگر اتهاماتی را که آمريکا در مورد برنامه انرژی هسته ای ايران که به گمان آمريکا به توليد سلاح های هسته ای توسط ايران منجر خواهد شد رد کرد و گفت ايران معاهدات مربوط به کنترل جنگ افزارهای نابودی همگانی را مراعات می کند و کليه فعاليتهای خود را در زمينه انرژی هسته ای زير نظر سازمان بين المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد انجام می دهد.

وزير امور خارجه ايران همچنين گفت ايران از اينکه صدام حسين و طالبان از صحنه سياست محو شده اند خوشحال است اما در عين حال در مورد نيات آمريکا در منطقه نگران است.

پرزيدنت بوش رژيم ايران را در رديف رژيم سرنگون شده صدام حسين و رژيم کمونيستی کره شمالی قرار داده و آنها را محور اهريمنی ناميده است.

XS
SM
MD
LG