لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۴

فعاليتهای آمريکا برای لغو تحريمهای سازمان ملل متحد عليه عراق - 2003-05-08


آمريکا در محافل سازمان ملل متحد به فعاليت پرداخته است تا پشتيبانی کشورهای عضو شورای امنيت را از قطعنامه ای که آمريکا در نظر دارد برای رفع تحريمها عليه عراق پيشنهاد کند جلب کند.

کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا، می گويد اختلافاتی که در مورد جنگ عليه رژيم سابق عراق پيش آمده بود مربوط به گذشته است و اکنون بايد برای برداشتن بار تحريمها از دوش مردم عراق همکاری کنيم.

آمريکا در نظر دارد فردا قعطعنامه ای به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارائه کند که هدف آن از ميان برداشتن تحريمهائی است که در زمان حکومت صدام حسين عليه رژيم عراق وضع شده بود اما اين قطعنامه نيز ممکن است با مخالفت سياسی ديگری مواجه شود.

در اين قطعنامه همچنين پيش بينی شده است که برنامه غذا در ازاء نفت طی مدت چهار ماه خاتمه يابد و از دبير کل سازمان ملل متحد می خواهد يک مدير ويژه هماهنگی برای عراق منصوب کند.

جان نگروپونته، سفير آمريکا در سازمان ملل متحد می گويد انتظار می رود مدتها پيش از آنکه برنامه غذا در ازاء نفت در تاريخ سوم ماه ژوئن مجدداً به رأی گيری گذاشته شود اين قطعنامه به تصويب برسد. اما پيش نويس قطعنامه پيشنهادی آمريکا ممکن است از سوی همان کشورهائی که به قطعنامه شورای امنيت در مورد ضرورت جنگ عليه صدام حسين رأی مخالف دادند مورد مخالف قرار بگيرد و روسيه ، فرانسه و چين خواستار آن شوند که بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد ابتدا تأييد کنند که عراق ديگر جنگ افزارهای نابودی همگانی ندارد.

XS
SM
MD
LG