لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

رئيس برنامه هسته ای ايران: ايران چيزی ندارد که پنهان کند - 2003-05-08


ايران اتهاماتی را که واشنگتن عليه تهران اقامه کرده وگفته است که رژيم ايران برنامه هسته ای جاهمندانه را برای توليد سلاح های هسته ای به مورد اجرا گذاشته است بار ديگر تکذيب کرده است.

رئيس برنامه هسته ای ايران امروز در مقر سازمان بين المللی انرژی هسته ای، وابسته به سازمان ملل متحد، در وين پايتخت اتريش گفت ايران چيزی ندارد که پنهان کند و برنامه هسته ای صرفاً برای مصارف مسالمت آميز است.

اما طبق گزارش امروز روزنامه نيويورک تايمز، مقامات آمريکا از فعاليتهای مجدانه رژيم ايران در راستای اجرای برنامه سرّی تسليحات هسته ای آن کشور نگران است. سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا امروز گفت واشنگتن معتقد است که ايران فعالانه برنامه هسته ای جاه طلبانه ای را پيگيری می کند که اعلام نکرده و آنها را عمداً از نظر بازرسان پنهان کرده است. اين سخنگو افزود که دولت ايران مدعی شفافيت است بدون اينکه در کارش شفافيت وجود داشته باشد.

روزنامه نيويورک تايمز به نقل از يک مقام آمريکائی که نامش ذکر نشده، نوشته است که واشنگتن به سازمان بين المللی انرژی هسته ای فشار می آورد که اعلام کند که ايران معاهده منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای را که ايران هم از امضا کنندگان آن است نقض کرده است.

رژيم ايران می گويد برنامه هسته ای اش مطلقاً برای مقاصد مسالمت آميز است. اما مقامات آمريکا می گويند ارزيابی اخير سازمان بين المللی انرژی هسته ای درباره نيروگاه هسته ای نطنز در مرکز ايران و اطلاعات به دست آمده توسط ديگر سازمانهای جاسوسی برای مقامات آمريکا متقاعد کننده بوده است که نيروگاه هسته ای نطنز ويژه تسليحات هسته ای است.

روزنامه نيويورک تايمز می افزايد تا سال گذشته کسی از وجود تأسيسات هسته ای نطنز اطلاع نداشت. يک مقام دولت آمريکا به روزنامه نيويورک تايمز گفته است که ساختمانهای زيرزمينی تأسيسات هسته ای نظنز دارای دستگاه های سِنترفيوج يا گريز از مرکز برای غنی ساختن ماده اوروانيوم است که برای تهيه بمب های اتمی به کار می رود. مقام مورد بحث می گويد دولت آمريکا با شگفتی کسب اطلاع کرده است که ايران تا کنون يکصد دستگاه سِنترفيوج در نيروگاه هسته ای نطنز ساخته است و آماده می شود که تعداد بيشتری نيز از همان دستگاه بسازد.

محمد البرادئی، رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی اوايل سال ميلادی جاری در رأس يک هيئت بارزسی از ايران ديدن کرد و قرار است ماه آينده درباره اينکه آيا ايران معاهده منع گسترش را مراعات کرده است يا نه گزارشی تسليم کند.

وزارت امور خارجه آمريکا می گويد در انتظار گزارش مفصل دکتر البرادئی در باره نتايح سفرش به ايران است اما هنوز زود است درباره شواهدی که بازرسان آن سازمان گردآوری کرده اند اظهار نطر شود.

XS
SM
MD
LG