لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۲

بررسی و تحليل نوار دريافت شده توسط خبرنگار روزنامه استراليايی - 2003-05-07


يک روزنامه استراليائی ميگويد نوار صدائی دريافت کرده که ظاهراً بوسيله صدام حسين رهبر مخلوع عراق ضبط شده و درآن از مردم عراق خواسته شده است که عليه نيروهای ايالات متحده و ائتلاف، جنگی مخفيانه و محرمانه براه اندازند.

سيدنی مورنينگ هرالد مينويسد اين نوار صدای پانزده دقيقه ای روز دوشنبه بوسيله دو مرد که دراصل ميخواستند آن را بدست خبرنگاران شبکه تلويزيونی الجزيره برسانند در بغداد به خبرنگار اين روزنامه داده شد. اين دو مرد گفتند که نتوانسته اند با گزارشگر الجزيره تماس بگيرند.

سيدنی مورنينگ هرالد، ترجمه سخنان ضبط شده بر اين نوار را چاپ کرده و گفته است که نوار را برای تجزيه و تحليل در اختيار مقامات آمريکائی قرارخواهد داد.

آری فلايشر سخنگوی کاخ سفيد امروز گفت که اين نوار مورد بررسی و تجزيه و تحليل قرارخواهد گرفت اما فعلا ً نميتوان از آن هيچ نتيجه گيری کرد.

بنوشته روزنامه استراليائی، دو مردی که حامل اين نوار بودند مدعی شدند که سخنان صدام حسين، دو روز پيش ضبط شده است. سيدنی مورنينگ هرالد مينويسد نوار را برای زبانشناسان و بيش از دوازده عراقی پخش کرده و همگی آنان توافق نظر داشته اند که صدا و لفاظيهائی که در نوار بگوش ميرسد به نوع سخن گفتنِ صدام حسين شباهت بسيار دارد.

براساس ترجمه چاپ شده در روزنامه استراليائی، صدائی که در نوار شنيده ميشود چندين بار به اشغال عراق از سوی نيروهای خارجی اشاره ميکند و از عراقيها ميخواهد هر رهبر تازه ای را که با خارجيان همکاری کند طرد و نفی کنند. در اين نوار همچنين از عراقيها خواسته شده است مبارزه ای را به آنچه سبک مخفيانه و محرمانه عراق خوانده شده است، آغاز کنند.

XS
SM
MD
LG