لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

تصويب لايحه افزايش اختيارات محمد خاتمی در مجلس شورای اسلامی - 2003-05-06


مجلس شورای اسلامی ايران لايحه ای را تصويب کرد که به محمد خاتمی رئيس جمهوری اسلامی قدرت واختيار ميدهد که برگزاری يک همه پرسی ملی را خواستار شود.

اين لايحه امروز با ضريب بيش از سه به يک تصويب شد. خبرگزاری فرانسه به نقل از علی شکوری راد يکی از نمايندگان مجلس گزارش داد که تصويب اين لايحه، امکان برگزاری همه پرسی در مورد مسائل مهم همانند ازسرگيری رابطه با آمريکا را فراهم ميآورد.

رأی گيری امروز مجلس شورای اسلامی در گرماگرم تلاشهای هم پيمانان اصلاح طلب محمد خاتمی برای تقويت قدرت و اختيارات وی، صورت گرفت. با اينهمه، مصوبه مجلس، هنوز بايد به تأييد شورای نگهبان که در سلطه محافظه کاران است برسد.

محافظه کاران ميگويند که تنها سيد علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی حق دارد خواستار برگزاری همه پرسی شود. حاميان دو آتشه و افراطی جمهوری اسلامی همواره راه تلاشهای آقای خاتمی را برای آزاد سازی قوانين و نهادهای کشور سد کرده اند.

در مصوبه مجلس که متممی برقانون اساسی خواهد بود آمده است که اگر رئيس جمهوری يا يکصد نفر از نمايندگان مجلس، خواستار برگزاری رفراندومی شوند و دو سوم اعضای مجلس نيز اين امر را تصويب کنند، ميتوان دست به برگزاری همه پرسی زد.

XS
SM
MD
LG