لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

نماينده آمريکا  با  مقامات  عاليرتبه  اسرائيلی  وارد  مذاکره شده  است - 2003-05-04


وسائل ارتباط جمعی اسرائيل امروز گزارش دادند که آريل شارون نخست وزير اسرائيل ممکن است ظرف چند روز آينده با محمود عباس نخست وزير فلسطينی ملاقات کند. بنا به گزارشها، اين ملاقات به احتمال قوی پس از ملاقاتی انجام خواهد گرفت که ممکن است در سفر هفته آينده کالين پاول وزير امور خارجه آمريکا به خاورميانه بين او و آقای عباس انجام گيرد. در همين حال ويليام برنز نماينده آمريکا در خاورميانه در چارچوب تلاش های اين کشور برای احيای روند صلح در منطقه با مقامات عاليرتبه اسرائيلی وارد مذاکره شده است.

مذاکرات امروز وی با سيلوان شالوم وزير امور خارجه اسرائيل به نشانه هموار ساختن راه برای سفر کالين پاول وزير امور خارجه آمريکا به منطقه تلقی شده است . طرح صلح بين المللی موسوم به نقشه مسير صلح ، که در آن مراحل مختلف پايان بخشيدن به منازعه اسرائيلی – فلسطينی تا سال ۲۰۰۵شرح داده شده است ، در کانون مذاکرات بود . آقای شالوم به خبرنگاران گفت پيشبرد طرح صلح در گرو عزم رهبری فلسطينيان در احتراز از تروريسم است.

آقای پاول ديروز در پايان سفری به سوريه و لبنان از رهبران دمشق و بيروت خواست از طرح موسوم به نقشه مسير صلح جانبداری کنند و به آنان گفت که بايد در موضع خود در حمايت از گروههای چريکی ضد اسرائيلی تجديد نظر بعمل آورند. وی گفت واشينگتن منتظر است ببيند اکنون که صدام حسين از قدرت در عراق خلع شده است سوريه ميخواهد با آمريکا چگونه مناسباتی داشته باشد .

آقای پاول همچنين گفت واشينگتن مايل است شاهد وجود لبنانی عاری از نيروهای خارجی باشد. اشاره او به حضور هزاران نيروی سوری و چريک های حزب اللهی مورد حمايت ايران در جنوب لبنان بود که عليه اسرائيل عمل ميکنند. خبرگزاری رويترز اظهارات رهبران حزب الله را نقل کرد که گفته اند اطمينان دارند لبنان و سوريه تسليم خواست های آمريکا نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG