لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

وزير سابق اطلاعات عراق، خواهانِ زيادی در جهان عرب دارد - 2003-05-04


گرگ لاموت، صدای آمريکا

محمد سعيد الصحاف، در فهرست پنجاه و پنج نفره همکاران صدام که آمريکا در تعقيبشان است قرار ندارد. اما يک شبکه تلويزيونی ماهواره ای عربی بشدت در تعقيب آقای صحاف است.

لاف و گزاف های صحاف که پيش بينی های خود مبنی بر شکست آمريکا را اعلام می کرد و ابراز انزجار او از پرزيدنت بوش، باعث شد تا صحاف در تمام کشور های عربی به نوعی قهرمان تبديل شود.

نمی توان مصاحبه های مطبوعاتی پر سر و صدای او را در طول جنگ فراموش کرد، بخصوص وقتی پرزيدنت بوش و دولت او را به مبارزه می طلبيد. وزير سابق اطلاعات يک بار گفت:"اين خبيث، جرج بوش و دارو دسته تبهکارش در کاخ سفيد. اين اشراری که در لندن و واشنگتن مردم را هدف گرفته اند. اين ابر قدرت اشرار و خبيثان. ما همچنان اين بدجنس های خبيث و مزدورانشان را دستگير خواهيم کرد و به آن خبيث تراژدی را نشان خواهيم داد."

او آمريکايی ها را ياغی و بزدل خواند و در حالی که نيرو های آمريکا در چند صد متری وسط بغداد، در نزديکی جايی بودند که او آنجا ايستاده بود، قول می داد که سربازان عراقی پوزه سربازان آمريکايی را به خاک ماليده اند، آمريکا درحال عقب نشينی است و عراق پيروز است.

سيد صادق امين، کارشناس رسانه ها و افکار عمومی در جهان عرب می گويد:" دليل اينکه آقای صحاف برای خود نيمچه قهرمانی شد اين بود که چيزی را به اعراب می گفت که می خواستند بشنوند. نحوه ارائه مطلب توسط او، در عين سخره آميز بودن، روحيه به اعراب می داد. او محبوب شد، زيرا تماشاچيان می خواستند که او پيروز شود، می خواستند که حرف هايش را باور کنند و نمی خواستند آمريکا پيروز شود."

آقای امين معتقد است که اکثر مردم در کشور های عربی متوجه بودند که صحاف دروغ می گويد، اما با علاقه مصاحبه های او را تماشا می کردند. اما امين می گويد هر شبکه خبری يا رسانه ای که وزير سابق اطلاعات را استخدام کند، اعتبارش به اندازه همان وزير خواهد بود. " شايد يک برنامه کمدی نظير شوی جی لنو يا ديويد لترمن، بتواند از او استفاده کند." پرزيدنت بوش به مسخره به شبکه تلويزيونی ان. بی. سی درباره آقای صحاف گفت: " او عالی است، کلاسيک است، ازش خوشم می آيد."

تلويزيون العربيه که به دنبال استخدام صحاف است قبول دارد که مسئله اعتبارش مطرح است، اما می گويد ممکن است بتوان صحاف را در يک برنامه سرگرم کننده جا داد؛ به شرطی که اول بتواند جای سخنگوی سابق و محبوب صدام را پيدا کند.

XS
SM
MD
LG