لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۲

پرزيدنت بوش، طرح خود برای استقرارصلح در خاورميانه را به نخست وزير تازه فلسطينيان ارائه داد - 2003-04-30


پرزيدنت بوش، طرح خود برای استقرار صلح در خاورميانه را که اصلاحاً « رهنمون صلح » خوانده ميشود به نخست وزير تازه سوگند خورده فلسطينيان و دولت اسرائيل ارائه داد.

برگزاری آئين تحليف محمود عباس، يکی از شرايط انتشار اين طرح چندين ماده ای بود. هيأتی از فرستادگان ايالات متحده، سازمان ملل متحد، اتحاديه اروپا و روسيه که رهنمون صلح را تهيه و تنظيم کرده اند امروز در دفتر محمود عباس نخست وزير جديد حکومت خودمختار فلسطينی در کرانه باختری رود اردن حضور يافتند و طرح تازه را رسماً به او تسليم کردند.

اندکی پيشتر نيز دانيل کرزر، سفير آمريکا نسخه ای از اين طرح را در اقامتگاه آريل شارون، نخست وزيراسرائيل در بيت المقدس، به وی ارائه داد.

فلسطينيان، مکررا ً اجرای فوری اين طرح را خواستار شده اند اما اسرائيل درباره رهنمون صلح ملاحظاتی دارد و خواهان آن است که درآن تغييراتی داده شود. در اين طرح، پايان گيری خشونتها و تأسيس يک کشور مستقل فلسطينی در کنار اسرائيل تا سال ۲۰۰۵ خواسته شده است.

طرح تازه برای استقرار صلح در خاورميانه تنها چند ساعت پس از آن ارائه شد که يک بمبگذار انتحاری فلسطينی، با منفجر ساختن خود در برابر يک باشگاه شبانه شلوغ تل اويو، خود و سه اسرائيلی را کشت. درجريان اين حمله دهها نفر نيز مجروح شدند.

گروههای افراطی حماس و تيپ شهدای الاقصی، مشترکا ً مسئوليت اين حمله را برعهده گرفته اند.

XS
SM
MD
LG