لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۶

جی گارنر با رهبران سياسی، مذهبی و قومی عراق گفتگو کرد - 2003-04-28


جی گارنر، ژنرال بازنشسته آمريکائی که مسئول عمليات بازسازی عراقِ پس از جنگ است، امروز در تلاش برای تشکيل دولتی تازه در بغداد، با رهبران سياسی، مذهبی و قومی اينکشور به گفتگو نشست.

آقای گارنر در اين جلسه يک روزه که بيش از دويست و پنجاه نماينده درآن حضور دارند گفت که هدف از برپائی اين اجلاس، آغاز فراگرد دمکراسی در عراق است. بسياری از شرکت کنندگان در جلسه امروز، ضمن سپاسگزاری از نيروهای ائتلاف برای سرنگونسازی صدام حسين، براين نکته تأکيد ورزيدند که عراق، تنها ميتواند بوسيله عراقيها اداره شود. دراينحال ژنرال تامی فرانکز، فرمانده کل نيروهای ايالات متحده در عراق، ميگويد هيچ مدرکی در زمينه زنده بودن صدام حسين مشاهده نکرده است. گفته ميشود که طارق عزيز، معاون پيشين نخست وزير عراق به بازجويان آمريکائی گفته است که پس از دو حمله هوائی ائتلاف که به قصد کشتن صدام حسين صورت گرفت، شخصاً، وی را ديده است.

نمايندگان گروههای مختلف عراق در اجلاس امروز خود دربغداد تصميم گرفتند که ظرف چهار هفته، کنفرانسی ملی برای گزينش دولت موقت اين کشور جنگ زده تشکيل دهند.

بيش از دويست و پنجاه نماينده شرکت کننده در اين اجلاس يک روزه، در پايان اجلاس، موافقت خود را با برپائی يک کنفرانس ملی اعلام داشتند.

آنان در جريان بحثهای خود در مورد نقشی که ايالات متحده بايد دربازسازی عراق داشته باشد با اختلاف نظرهائی شديد روبرو بودند. برخی از گروهها ميگفتند که ايالات متحده بايد در پشت صحنه باشد و اجازه دهد که تنها عراقيها کشورشان را اداره کنند. با اينهمه نمايندگان گروههای ديگر خواهان آن بودند که ايالات متحده برای مقابله با خطرات احتمالی ناشی از جانب هواداران صدام حسين که هنوز در عراق هستند، نقش نظارتی بيشتری داشته باشد در اجلاس امروز بغداد، جی گارنر ژنرال بازنشسته آمريکائی و مسئول عمليات بازسازی عراقِ پس از جنگ، و مقامات ائتلاف نيز حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG