لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۳

خرازی:  تهران  در امور عراق دخالت ندارد - 2003-04-24


کمال خرازی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران، گفته های ايالات متحده را مبنی بر مداخله حکومت تهران در دوران انتقالی حرکت عراق بسوی تشکيل يک حکومت جديد، رد کرد.

آقای خرازی گفت که جمهوری اسلامی، هيچ نقشی در امور عراق ندارد و درصدد ِ پيشبرد نقش شيعيان عراق، که اکثريت جمعيت اينکشور را تشکيل ميدهند، نيز نيست.

وزير امور خارجه جمهوری اسلامی، اين اظهار نظر را در کنفرانس مطبوعاتی مشترک امروز خود با دومينيک دو ويلپن همتای فرانسويش که سرگرم ديدار از تهران است بعمل آورد.

آقای خرازی در پاسخگوئی به اعلاميه ديروز سرفرماندهی مرکزی ارتش آمريکا دراين زمينه که سربازانش، گشت زنی در نزديکی مرز ايران در شمالشرقی عراق را آغاز کرده اند، گفت که ايران از مرزهای خود دفاع خواهد کرد.

آری فلايشر سخنگوی کاخ سفيد، ديروز گفت ايالات متحده به حکومت ايران تصريح کرده است که در حرکت عراق بسوی دمکراسی مداخله نکند. وی به گزارش روزنامه نيويورک تايمز واکنش نشان ميداد که درآن گفته شده بود عوامل و مأموران جمهوری اسلامی وارد منطقه جنوب عراق شده اند تا ضمن برقراری روابط حسنه با روحانيان شيعه عراق، در راه پيشبرد منافع حکومت تهران تلاش کنند.

نيويورک تايمز به نقل از گزارشهای اطلاعاتی نوشت که برخی از عوامل جمهوری اسلامی، از اعضای تيپ بدر، جناح نظامی مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق هستند که مقرش درتهران است و حکومت جمهوری اسلامی از آن حمايت ميکند و نفراتش را آموزش و تعليم ميدهد.

سخنگوی کاخ سفيد، گزارش نيويورک تايمز را تأييد نکرد اما گفت هرکسی که از خارج عراق قصد داشته باشد اوضاعی را در اينکشورايجاد کند که بنظرش بهترين وضع برای مردم عراق است، احتمالاً شکست خواهد خورد.

کمال خرازی، وزير امور خارجه جمهوری اسلامی درپاسخگوئی به پرسشی در زمينه گزارش نيويورک تايمز گفت که تيپ بدر، يک جنبش عراقی است و هيچ ايرانی ای را دربر نميگيرد.

دانالد رامسفلد وزير دفاع ايالات متحده، اوايل هفته جاری گفته بود که وجود يک حکومت اسلامی به سبک ايران درعراق، که تحت سلطه روحانيون محافظه کار شيعه باشد با اصول دمکراتيکی که واشنگتن اميدوار است دولت جديد عراق درپيش گيرد، ناسازگار و مغاير است.

XS
SM
MD
LG