لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

نگرانی کاخ سفيد از اعزام مأموران و عوامل تعليم ديده حکومت ايران به منطقه شيعه نشين جنوب عراق - 2003-04-23


کاخ سفيد ميگويد ازاين گزارشها که مأموران و عوامل تعليم ديده حکومت ايران، اخيراً به منطقه شيعه نشين جنوب عراق رفته اند و در راه برقراری روابط دوستانه با روحانيون شيعه عراق و پيشبرد منافع جمهوری اسلامی ايران تلاش ميکنند، نگران است.

اين اظهار نظر را، امروز آری فلايشر سخنگوی پرزيدنت بوش در پاسخگوئی به پرسشهای خبرنگاران درباره گزارش امروز روزنامه نيويورک تايمز بعمل آورد.

نيويورک تايمز به نقل از مقامهای نامشخص آمريکائی مينويسد اعضای جناح نظامی يک گروه عراقی مستقر درايران که به تيپ بدر شهرت دارد، از جمله عوامل جمهوری اسلامی هستند که به جنوب عراق رفته اند. بنوشته نيويورک تايمز، حکومت جمهوری اسلامی ايران، از اين گروه که مقرش در تهران است حمايت ميکند و اعضای تيپ بدر را آموزش و تعليم ميدهد.

در گزارش نيويورک تايمز همچنين به نقل از مقامات آمريکائی گفته شده که ممکنست تعدادی از اعضای يک واحد ويژه پاسداران انقلاب نيز درميان عوامل حکومت جمهوری اسلامی باشند که به عراق فرستاده شده اند.

گفته ميشود که مأموران و عوامل جمهوری اسلامی در شهرهای نجف، بصره و کربلا که پايگاههای اصلی شيعيان عراق محسوب ميشود به فعاليت پرداخته اند.

کاخ سفيد ميگويد با هرگونه مداخله خارجی در حرکت عراق بسوی دمکراسی مخالف است و اعزام عوامل و مأموران جمهوری اسلامی به عراق را برای بی ثبات کردن مراکز شيعه نشين اينکشور، از اين دست تلقی ميکند و در همين طبقه بندی جای ميدهد.

نيويورک تايمز مينويسد مقامات آمريکائی از اين احتمال نگرانند که حکومت جمهوری اسلامی بکوشد تحولات منطقه جنوب عراق را، آنگونه که ميخواهد شکل بخشد و مدل و نمونه ای از حکومت جمهوری اسلامی، درعراق روی کار آورد.

دانلد رامسفلد، وزير دفاع ايالات متحده روز دوشنبه گفت که چنين مدل و نمونه ای، با اصول دموکراتيک و کثرت گرايانه ای که به اعتقاد آمريکا بايد از سوی حکومت تازه عراق پيگيری شود، مغايرت دارد.

XS
SM
MD
LG