لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۹

نمايندگان گروه های مختلف عراقی شنبه در بغداد گرد می آيند تا درباره تشکيل حکومتِ بعد از جنگ بازهم تبادل نظر کنند - 2003-04-22


مقامات آمريکا می گويند نمايندگان گروه های مختلف عراقی شنبه در بعداد گرد می آيند تا درباره تشکيل حکومتِ بعد از جنگ بازهم تبادل نظر کنند. مرکز فرماندهی آمريکا می گويد اين نشست، پيگير گرد هم آئی هفته گذشته است که حدود هشتاد تن از نمايندگان کردها، سنی ها، شيعيان و ديگر گروه های عراقی در آن شرکت جستند.

يک رهبر بلندپايه کردها امروز گفت گروه وی خواهان مشارکت در دولت عراق است. جلال طالبانی که رهبر اتحاد ميهن پرستان کردستان است می گويد کردها معقتدند که حق دارند خواهان خودمختاری باشند اما در اين برهه از زمان مايلند در چهارچوب کلی حکومت عراق کار کنند.

آقای طالبانی و رقيب او مسعود بارزانی امروز با ژنرال جِی گارنر، سرپرست امور عراق در دوره بعد از جنگ، ديدار کردند. سپهبد گارنر، امير بازنشسته ارتش آمريکا، امروز با استقبال گرم کردهای شمال عراق رو به رو شده است. هنگام ورود ژنرال گارنر به دانشگاه سليمانيه، دانشجويان با پاشيدن گلبرگ در مسير ژنرال گارنر از وی استقبال کردند. ژنرال گارنر سپس با رهبران دو گروه اصلی کردها که از سال ۱۹۹۱ ناحيه کردنشين شمال عراق را اداره کرده اند ديدار کرد.

ضمناً مرکز فرماندهی آمريکا تأييد کرده است که دو عراقی ديگر که در فهرست افراد تحت پيگيرد آمريکا قرار داشته اند توسط نيروهای ائتلاف بازداشت شده اند. سخنگوی ائتلاف می گويد جمال مصطفی عبدالله سلطان، يکی از دامادهای صدام حسين و محمد حمزه الزبيدی، نخست وزير اسبق عراق، دستگير شده اند. زبيدی يکی از عاملان اصلی سرکوب شيعيان در پی جنگ سال ۱۹۹۱ خليج فارس شناخته شده است.

XS
SM
MD
LG