لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۰

پاپ جان پل دوم در پيام عيد پاک خواستار برقراری صلح درعراق و جهان شد - 2003-04-20


پاپ جان پل دوم، در پيام عيد پاک خود خطاب به کاتوليکها خواستار برقراری صلح در عراق و جهان شد. هنگامی که پاپ گفت صلح در عراق، بيش از پنجاه هزار نفر که در ميدان سن پيتر واتيکان گرد آمده بودند فرياد شادی سر دادند. پاپ جان پل گفت برای کمک به عراقيها که بتوانند کشور خود را نوسازی کرده و خسارات و صدمات وارد را جبران کنند به حمايتِ شديد بين المللی نياز است.

پاپ گفت برخوردهای خشونت آميز ميان اسرائيليها و فلسطينيها که نشانی از فروکش آن نيز به چشم نميخورد غم و غصه عميقی را در دل وی ايجاد ميکند. وی خواستار پايان گرفتن نفرت و تروريسم شد و از همه مسيحيان درخواست کرد که قرباينان مناقشات فراموش شده در جهان را در دعاهای خود بياد آورند. وی به اوضاع فاجعه آميز در قاره آفريقا و تهاجم به آزاديهای افراد در قفقازيه ،خاور دور و آمريکای لاتين اشاره کرد.

باد سرد و ريزش باران جماعتی را که در مراسم عبادتی عيد پاک در واتيکان شرکت داشتند، خيس کرده بود. پاپ جان پل که ماه آينده به هشتاد و سه سالگی ميرسد بر پله های کليسای جامع سن پيتر مراسم عشاء ربانی را بجا آورد و پيام ويژه عيد پاک خود را خطاب به شهر و جهان که به لاتين urbi et orbi تلفظ ميشود ايراد داشت.

برای صدها ميليون کاتوليک و بسياری از مسيحيانِ فرقه های ديگر عيد پاک يا عيد قيام از اعياد مذهبی بسيار با اهميت به شمار ميرود. مسيحيان ارتدکس عيد پاک را در روز يکشنبه بيست و هفتم آوريل ، يکهفته ديگر جشن ميگيرند.

XS
SM
MD
LG