لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

کشف يک گنج در يکی از محلات اعيانی بغداد - 2003-04-19


دو گروهبان ارتش آمريکا در يکی از محلات اعيانی بغداد که محل سکونت اعضای رژيم صدام حسين بود دنبال ارّه ای می گشتند تا شاخه های يک درخت را ببرند، يک گنج پيدا کردند.

گروهبانان آمريکائی متوجه شدند که پشت درختها دو ساختمان کوچک در يک ملک مجلل وجود دارد که فاقد پنجره است و درختهای گل آن را از انظار پنهان کرده است. افسران آمريکائی که کنجکاو شده بودند در يکی از ساختمان ها را پيدا کردند که شبيه غار افسانه ای علاء الدين در آن گنج بزرگی وجود داشت. اين گنج به صورت اسکناس يکصد دلاری بود که جمعا ً بالغ بر يکصد و شصت ميليون دلار می شد و آنها را خيلی تميز و مرتب در جعبه های فلزی چيده بودند.

در خانه دوم نيز چهل جعبه فلزی ديگر پيدا شد که در هر يک از آنها هم حدود چهار ميليون دلار پول پنهان کرده بودند ــ يعنی روی هم رفته حدود صد و شصت ميليون دلار.

اين کشف سبب شد که نيروهای آمريکا مجددا ً به کاوش در کليه ساختمان های آن منطقه که ساکنانشان ناپديد شده اند بپردازند. تا پايان ديروز سربازان آمريکائی هشتاد و چهار جعبه ديگر پر از پول پيدا کردند که مجموعاً بالغ بر ۶۵۰ ميليون دلار می شد.

مقامات نظامی آمريکا اين گنجها را به يک محل امن در فرودگاه بين المللی بغداد که زير نظر نظاميان آمريکاست منتقل کردند. اگر معلوم شود که اين اسکناسها جعلی نيست آن را به خزانه دولت جديد عراق می ريزند تا صرف بازسازی عراق شود.

يکی از سربازهای آمريکائی که اين پولها را بوسيله يک خودروی نظامی به محل امن می برد می گفت من تا ديروز در باغ وحش بغداد شيرهای باغ وحش را می چراندم و حالا در حال جابجايی ميليونها دلار پول هستم.

XS
SM
MD
LG