لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۳

کره شمالی پيشنهاد کرده است در تاريخ ٢٧ ماه ميلادی جاری، ميزبان گفتگو با کره جنوبی باشد - 2003-04-19


مقامات کره جنوبی می گويند کره شمالی پيشنهاد کرده است در تاريخ بيست و هفتم ماه ميلادی جاری (حدود دو هفته ديگر) ميزبان گفتگو با کره جنوبی در سطح وزير باشد.

اين پيشهاد پس از آن داده شد که دولت کره شمالی اعلام کرد که آن کشوردر نيروگاه هسته ای بزرگ خود با موفقيت به بازفرايند بيش از هشت هزار لوله سوخت هسته ای قبلا ً مصرف شده پرداخته است. به گفته کارشناسان اين روند می تواند ماده پلوتونيوم به مقدار کافی برای توليد چندين بمب هسته ای برای رژيم کره شمالی تأمين کند.

اما تحليلگران آمريکائی می گويند به اعتقاد آنها کره شمالی می خواسته بگويد که در شرف بازمصرف لوله های سوخت هسته ای است و اين فراگرد هنوز آغاز نشده است.

سر درگمی در مورد لحن اعلاميه کره شمالی ديدار هفته آينده را که قرار بوده در پکن بين ديپلماتهای آمريکا، کره شمالی، کره جنوبی و چين صورت بگيرد زير پرسش نهاده است.

ضمناً گزارش يک روزنامه استراليائی حاکيست که بيست دانشمند و مقام هسته ای کره شمالی از ماه اکتبر تا کنون به آمريکا و کشورهای هم پيمان آمريکا فرار کرده اند. موضع رسمی دولت کره شمالی اين است که برنامه هسته ای آن کشور برای مقاصد مسالمت آميز اجرا می شود.

XS
SM
MD
LG