لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۲

وزارت خارجه آمريکا ميگويد همه اين سردرگمی ها بخاطر اشتباهی است که در ترجمه اعلاميه کره شمالی اتفاق افتاده است - 2003-04-19


امروز يک سخنگوی کاخ سفيد اعلام کرد که در رابطه با اعلاميه اخير کره شمالی، دولت آمريکا برای درک نيت نهائی اين اعلاميه، با دولت های چين، ژاپن و کره جنوبی به مشورت پرداخته است.

عليرغم ادعای کره شمالی که می گويد آن دولت، آمريکا را قبلا ً در جريان تصميم خود قرار داده است، ظاهرا ً رفتار کره شمالی، دولت آمريکا را غافلگير کرده است. ولی تا آخرين ساعات اداری روز جمعه، هنوز دولت بوش تصميم نگرفته است تا از مذاکرات هفته آينده که قرار است با نمايندگان چين و کره شمالی داشته باشد کناره گيری کند.

تحليل گران آمريکائی در رابطه با اعلاميه قبلی کره شمالی ميگويند به باور آنان، قصد اصلی کره شمالی اين بوده است که می خواسته بگويد کره شمالی در آستانه استفاده مجدد ميله های سوخت اتمی قرار دارد، نه اينکه تاکنون اين عمل را آغاز کرده است.

وزارت خارجه آمريکا ميگويد همه اين سردرگمی ها بخاطر اشتباهی است که در ترجمه متن اصلی اتفاق افتاده است که می گويد کره شمالی در مراحل پايانی استفاده دوباره ميله ها قرار دارد. با اين همه خبرگزاری مرکزی کره خبر داده است که کار استفاده مجدد ميله های سوخت اتمی از پيش شروع شده است.

دولت آمريکا می گويد هر زمان که مرحله استفاده مجدد ميله هاشروع شود ، اين عمل ميتواند پلوتونيوم کافی را برای ساخت چند بمب اتمی فراهم آورد. اين سردرگمی موجب شده است که تشکيل اجلاسی که قرار بود در هفته آينده بين ديپلماتهای آمريکا، چين و کره شمالی برگزار شود در پرده ای از ابهام قرار گيرد.

XS
SM
MD
LG