لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

کره شمالی شروع به استفاده دوباره لوله های سوخت ِ تحليل رفته خود کرده است - 2003-04-18


کره شمالی می گويد بيش از هشت هزار لوله سوخت هسته ای قبلا ً مصرف شده در نيروگاه هسته ای بزرگ خود را با موفقيت بازفرايند می کند. به گفته کارشناسان اين روند می تواند ماده پلوتونيوم به مقدار کافی را برای توليد چندين بمب هسته ای برای رژيم کره شمالی تأمين کند.

خبرگزاری رسمی کره شمالی امروز گزارش کرد که به آمريکا و ديگر طرفهای ذينفع در مورد اين فرايند مجدد اطلاع داده شده است. اما مقامات در واشنگتن، سئول، پايخت کره جنوبی و توکيو، پايتخت ژاپن، گفتند که به دولتهايشان در اين باره که کره شمالی شروع به فرايند دوباره لوله های سوخت ِ تحليل رفته خود کرده است اطلاعی داده نشده است.

امروز مقامات آمريکا، کره جنوبی و ژاپن در واشنگتن ديدار و درباره برنامه هسته ای کره شمالی گفتگو کردند. مقامات سه کشور همچنين درباره موضع خود در ديداری که قرار است هفته آينده در پکن با مقامات چين داشته باشند تبادل نظر کردند.

قرار است چهارشنبه آينده هيئت هائی از آمريکا، چين و کره شمالی در پکن برای گفتگو درباره بحران برنامه توسعه هسته ای پيونگ يانگ ديدار کنند. دولت کره شمالی گفته است که برنامه هسته ای آن کشور برای مقاصد مسالمت آميز اجرا می شود.

XS
SM
MD
LG