لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۵

وضعيت اعضای مجاهدين خلق پس از بمباران پايگاه هايشان توسط آمريکا - 2003-04-17


وضعيت اعضای مجاهدين خلق پس از بمباران پايگاه هايشان توسط آمريکا و مفاد تسليم نامه ای که با نيرو های ويژه ايالات متحده امضاء کرده اند ۱۷ آوريل ۲۰۰۳

مجاهدين خلق، در جنگ کنونی، با قوای ايالات متحده نجنگيدند. اما در دهه های هفتاد ميلادی، چند تن از کارکنان نظامی آمريکايی را در ايران کشتند و سپس، دست به اقدامات تروريستی عليه جمهوری اسلامی زدند.

تسليم آنها به نيرو های آمريکا، چند مشکل ايجاد کرده است. بر طبق معاهده ژنو، اگر با مجاهدين خلق به عنوان اسير جنگی رفتار شود، بايد در خاتمه درگيری، آنها به کشور شان بازگردانده شوند. اما چنين کاری باعث مرگ برخی از اعضای آنها خواهد شد.

به گفته منابع اطلاعاتی وزارت دفاع ، نيرو های آمريکايی دو مقر مجاهدين در نزديکی بغداد را بمباران کردند. توافق بعمل آمده در سه شنبه بين مجاهدين و نيرو های ويژه آمريکا، شامل حال ۳۰۰۰ از مجاهدين و ۷۰۰۰ نفر از بستگان آنها می شود.

بر طبق توافق نامه تسليم، جنگجويان مجاهد بايد پايگاه های خود را در عراق ترک گفته ودر پايگاه مقر اصلی خود در "بعقوبه" Baqubah در شمال شرقی بغداد اجتماع کنند. آنها بايد کليه سلاح های خود را از کار بيندازند و بدون سلاح، با برافراشتن پرچم سفيد روی ماشين هايشان، در جاده های مشخص شده بطرف بعقوبه حرکت کنند.

هواپيما هاى جنگى، از بالا بر رفتار آنها هنگام تسليم نظارت مى کنند

سرهنگ دوم نيک مورانو، افسر ديده بان در مرکز عملياتی آمريکا اضافه کرد:" صدام، آنها را بعنوان پناهنده به رسميت شناخت، ليکن اکنون زندانی جنگی هستند و اين، برای ما مسئله ساز است.

رژيم صدام ۴۰۰ تانک و زرهپوش به مجاهدين خلق داده بود و به گفته وزارت امور خارجه آمريکا، آنها در سرکوبی شورش کردها پس از جنگ ۱۹۹۱ خليج فارس دست داشتند.

پس از آنکه جنگ کنونی ارتباطات آنها را با صدام برجسته کرد، تنی چند از رهبران نمايندگان مجلس ايالات متحده، از آنها و از شورای مقاومت ملی روی برگرداندند؛ اما کاخ سفيد، می گويد مجاهدين خلق، اطلاعات مهمی مربوط به برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی را افشاء کرده اند.

منبع: شبکه خبری نايت ريدر نيوز

XS
SM
MD
LG