لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

کنفرانس شورای ايرانی حزب جمهوريخواه آمريکا - 2003-04-17


Iranian American Republican Council Washington, D. C.

گزارش از: پريچهر فرزام

شورای ايرانی حزب جمهوريخواه آمريکا هفته گذشته کنفرانس سالانه خود را بمدّت دو روز در شهر واشنگتن برگزار کرد. دستور جلسه، شرکت در صحنه سياسی آمريکا به ويژه شرکت مؤثّر شورا در انتخابات ايالتي، محلّی و همخوانی و همگامی با سياست خارجی پرزيدنت جورج دابليو بوش در مقام رياست جمهوری و حزب جمهوريخواه در نگرش به برقراری آزادی و دموکراسی در ايران بود.

در نشست ويژه ای، اين شورا پشتيبانی خود را از قطعنامه شماره ۱۴۰ که در حالِ حاضر در کميته روابط بين المللی مجلس نمايندگان آمريکا مطرح است اعلام داشت. اين قطعنامه از سوی آقای تام لانتوز نماينده دموکرات ايالت کاليفرنيا در مجلس نمايندگان تهيه و تا بحال از سوی تعدادی از نمايندگان جمهوريخواه و دموکرات مجلس نيز تاًييد شده است. در قطعنامه تام لانتوز، سخن از برقراری آزادی و دموکراسی در ايران بميان آمده و از تجاوز به حقوق انسانی ايرانی ها بويژه زنان سخن رفته است.

در قطعنامه ديگری که بشماره ۵۹ از سوی باب نِی عضو حزب جمهوريخواه از ايالت اُهايو در مجلس نمايندگان تقديمِ مجلس شده است، از انجام ملاقات ميان اعضای مجلس نمايندگان آمريکا و مجلس اسلامی نيز سخن گفته ميشود. شورای ايرانی حزب جمهوريخواه آمريکا در ملاقاتی با آقای باب نِی عدم رضايت خود را نسبت به لحن و مُفاد قطعنامه پيشنهادی وی در پاره ای از موارد بيان داشت. آقای باب نِی اظهار داشت که مايل است اين موارد را از قطعنامه پيشنهادی خود حذف کند.

شورای ايرانی حزب جمهوريخواه آمريکا همچنين با تعداد ديگری از نمايندگان مجلس از جمله آقايان اِد رويس، رويباوچر و دارل آيسّا نيز ملاقات کرد و از آنان خواست که از قطعنامه شماره ۱۴۰ که از آزادی و برقراری دموکراسی در ايران حمايت ميکند، پشتيبانی کنند. آقايان اِد رويس و دارل آيسا دو عضو مجلس نمايندگان آمريکا هستند که اواخر سال گذشته در ماجرای بازداشت عدّه ای از ايرانی ها بمناسبت اشکالات اقامتی در آمريکا به آنان کمکهای فراوان کرده و طّی نامه هائی به وزارت دادگستری و اداره تابعيت و مهاجرت آمريکا از ايرانيها بعنوان اقليتی با فرهنگِ غنی و گروهی فعاّل در زندگی روزانه سياسی و اقتصادی آمريکا نام بردند.

شورای ايرانی حزب جمهوريخواه آمريکا، در پايان کنفرانس خود آقای بيژن رفيع کيان را بعنوان رئيس جديد اين شورا برگزيد.

XS
SM
MD
LG