لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۶

درخواست رئيس يونسکو برای ايجاد يک نيروی پليس ويژه حفاظت از ميراث فرهنگی درعراق - 2003-04-17


رئيس مؤسسه فرهنگی سازمان ملل متحد يونسکو، خواستار آن شد که بگفته وی يک نيروی پليس ويژه حفاظت از ميراث فرهنگی در عراق تأسيس شود تا آثار تاريخی و باستانی را که هفته گذشته از موزه های عراق به غارت ويغما رفت بازپس بگيرد.

کوئيچيرو ماتسورا، مدير يونسکو اين درخواست را در گردهمائی امروز کارشناسان بين المللی در پاريس بعمل آورد. دراين گردهمائی، دست يابی به اقداماتی اضطراری برای بازپس گيری اشياء قيمتی ربوده شده بوسيله غارتگران در پی سقوط بغداد، مورد بررسی قرار ميگيرد.

پليس ويژه حفاظت ازميراث فرهنگی، اماکن فرهنگی را در دوران مناقشات مسلحانه همانند جنگ در عراق زير نظر خواهد گرفت و از غارت و چپاول اشياء نادر و گرانبها جلوگيری خواهد کرد.

موزه ملی عراق منزلگاه آثار باستانی متعددِ بين النهرين بود که مهد يکی از قديمی ترين تمدنهای جهان محسوب ميشود. اين تمدن باستانی بين دو رودخانه دجله و فرات و در عراق کنونی شکوفا بود. يکی از گرانبهاترين و مهمترين اشياء موزه ملی عراق، چنگی بود که از آلات موسيقی بی تای شهر باستانی اور بحساب ميآمد.

يونسکو از کلکسيونرها و پليس بين المللی خواسته است که به جلوگيری از خريد و فروش اشياء مسروقه در بازار سياه کمک کنند. پيش بينی ميشود هيأتی از سوی يونسکو بزودی راهی بغداد شود تا فهرست دقيقی از آثارباستانی مسروقه و خسارات وارده به موزه های عراق تهيه کند.

XS
SM
MD
LG