لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۱

پاسخ سوريه به اتهام های عنوان شده از سوی ايالات متحده - 2003-04-16


سوريه با ارائه اين پيشنهاد که شورای امنيت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ای سلاحهای شيميائی، ميکربی و هسته ای را در سراسر خاورميانه ممنوع کند به اتهامهای عنوان شده از سوی ايالات متحده پاسخ گفت.

مقامات وزارت امور خارجه سوريه در دمشق ميگويند اينکشور از حمايت ۲۲ کشورعرب در سازمان ملل متحد برخوردار است و درنظر دارد که قطعنامه پيشنهادی را هرچه زودتر و شايد همين امروز رسماً ارائه دهد.

مقامات بلندپايه آمريکائی، سوريه را به توليد و آزمايش سلاحهای شيميائی و همچنين پناه دادن به مقامات ارشد رژيم پيشين عراق که از سوی نيروهای ائتلاف تحت تعقيبند متهم ساخته اند .

دولت دمشق دراختيار داشتن سلاحهای شيميائی را تکذيب کرده و ميگويد اسرائيل ، تنها کشورخاورميانه است که سلاحهای کشتار جمعی در اختيار دارد . در اينحال يک مقام آمريکائی در واشنگتن گفت گزارشهای اطلاعاتی حکايت از آن دارد که فاروق حجازی ، يکی از رؤسای پيشين تشکيلات اطلاعاتی و جاسوسی عراق در سوريه بسر ميبرد .

سخنگوی وزارت امور خارجه سوريه، اين گزارش را تکذيب کرد . حجازی در دهه ۱۹۹۰ سرپرستی سازمان اطلاعاتی و جاسوسی عراق را که مخابرات خوانده ميشود برعهده داشت .

واشنگتن معتقد است که وی در توطئه نافرجامِ سوء قصد بجان جرج بوش رئيس جمهوری پيشين ايالات متحده و پدر رئيس جمهوری کنونی آمريکا درجريان ديدارش از کويت در سال ۱۹۹۳، دست داشته است .

مقام آمريکائی گفت فاروق حجازی که درآغازِ جنگ تحت رهبری ايالات متحده برای براندازی صدام حسين ، سفير عراق در تونس بود درپی فروپاشی رژيم عراق به سوريه رفت .

XS
SM
MD
LG