لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۶

وزارت دفاع آمريکا: عمليات جنگی مهم در عراق به پايان رسيده است - 2003-04-15


يک مقام رسمی وزارت دفاع آمريکا گفت وی فکر ميکند که عمليات جنگی مهم در عراق به پايان رسيده است . ولی در همين رابطه سرلشگر استانلی مک کريستال گفت که به احتمال زياد هنوز سربازان آمريکائی ممکن است با مقاومت های کوچک ولی جدی روبرو شوند.

ژنرال مک کريستال زمانی اين سخنان را گفت که امروز نيروهای آمريکائی توانستند بهنگام حمله به شهر زادگاه صدام حسين با مقاومت اندک سربازان عراقی روبرو شدند، تکريت هم اکنون در کنترل نيروهای آمريکائی قرار دارد.

مقامات نظامی آمريکائی می گويند که تمامی نقاط نفت خيز عراق تحت کنترل نيروهای ائتلاف است. در ضمن، کالين پاول وزير امور خارجه آمريکا می گويد به خاطر رفتار سوريه در زمان جنگ عليه عراق امريکا اِعمال تحريم های ديپلماتيک و اقتصادی عليه سوريه را در دستِ مطالعه دارد . عليرغم تکذيب های متعدد سوريه، واشنگتن تأکيد ميورزد که دمشق به مقامات مخلوع رژيم سابق عراق پناه ميدهد و ضمناً اين کشور دارای تسليحات شيميائی است.

آَقای پاول همچنين اضافه کرد ديدار از پيش برنامه ريزی شده روز سه شنبه با اعضای دولت موقتِ عراق، درحالی که يک ديدار از سری ديدارهای متعددِ آينده بشمار می رود خود آغاز خوبی بشمار ميرود. آقای پاول اضافه کرد به نظر وی از اينکه گروه های مخالف برای شرکت در جلسه ناصريه دعوت نشده اند،آنان در ک می کنند که پايه ريزی يک دولت در عراق به يک شروع متواضعانه نيازمند است.

XS
SM
MD
LG