لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

ابراز نگرانی  روسيه  درباره  وضعيت انسانی در عراق - 2003-04-13


وزارت امور خارجه روسيه درباره وضعيت انسانی در عراق ابراز نگرانی کرده است. سخنگوی اين وزارتخانه امروز در تلويزيون روسيه گفت طبق قوانين بين الملل ، مسئوليت فراهم ساختن نيازهای مردم عراق با نيروهائی است که آن کشور را اشغال کرده اند . وی همچنين گفت نيروهای آمريکائی مسئول ايمنی آثار باستانی ، فرهنگی ، و اماکن مذهبی عراق اند.

در همين حال سازمان اطلاعاتی روسيه حاضر نشد در مورد گزارشهای حاکی از دادن اطلاعات نظامی ، و اطلاعات حساس ديگر درباره تونی بلير نخست وزير بريتانيا به عراق، پيش از آغاز جنگ، اظهار نظر کند. خبرگزاری اينترفکس اظهارات سخنگوی اين سازمان را نقل کرد که گفته است در باره گزارشهای بی پايه و اساس اظهار نظر نميکند.

روزنامه بريتانيائی ساندی تلگراف ميگويد اين گزارشها، متکی به اسنادی است که از تشکيلات اطلاعاتی نابود شده عراق در بغداد بدست آمده است . بموجب اين اسناد، روسيه، در مورد صحبت های خصوصی آقای بلير با ديگر رهبران غربی، اطلاعاتی در اختيار تشکيلات اطلاعاتی عراق گذاشته بود. روسيه همچنين فهرستی به تشکيلات اطلاعاتی عراق داده بود که چگونه می تواند افرادی را در غرب، برای ترور، اجير کند. ارائه اطلاعات در مورد قراردادهای تسليحاتی کشورهای خاورميانه ، از جمله کويت ، بخش ديگری از اطلاعاتی است که روسيه، بموجب اسناد کشف شده در تشکيلات اطلاعاتی عراق، در اختيار اين تشکيلات گذاشته بود. نه دفتر نخست وزيری بريتانيا و نه دفتر رياست جمهوری روسيه، هيچکدام در باره گزارش ساندی تلگراف اظهار نظر نکرده اند.

XS
SM
MD
LG