لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۸

غارت و چپاول از موزه ملی عراق - 2003-04-12


نيروهای آمريکا وبريتانيا همزمان با تلاش برای استقرار نظم در شهرهای عراق سعی ميکنند بقايای مقاومت را هم خُرد کنند . نيروهای آمريکائی در بغداد ميگويند اولويت نخست آنها کماکان در پاک کردن لکّه های مقاومت است . با اينحال نيروهای آمريکائي برای متوقف ساختن غارتگری های چند روزه و بی قانونی ها در پايتخت عراق ، گشت زنی را هم شروع کرده اند .

غارتگران در جريان چپاول موزه ملی عراق کارهای هنری گرانبها را يا به سرقت برده اند و يا تکه پاره و نابود ساخته اند. از سی بيمارستان بغداد فقط سه بيمارستان باز مانده است و صليب سرخ ميگويد کادر درمانی بزحمت قادر است کار کند . گزارشها همچنين از غارت و چپاول در شهر شمالی موصل و شهر جنوبی بصره حکايت دارد.

در همين حال نيروهای آمريکائی برای پيشروی به سوی آخرين سنگر نيروهای وفادار به دولت صدام حسين در شهر زادگاه او تکريت در صدو وپنجاه کيلومتری شمال بغداد آماده ميشوند . هواپيماهای آمريکائی چند روز است که مواضع نيروهای موسوم به پاسداران جمهوری را در اطراف تکريت می کوبند . مسئولان امور ميگويند حرکت يک لشکر ديگر ارتش آمريکا از کويت شروع شده است . مقامات هنوز نگفته اند اين لشکر که بيش از ده هزار سرباز دارد راهی کجاست ؟

XS
SM
MD
LG