لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۴

گشت زنی نيروهای آمريکا در پايتخت عراق برای متوقف ساختن غارتگری ها - 2003-04-12


نيروهای آمريکا و بريتانيا تلاش ميکنند نظم را درشهرهای عراق برقرار کنند هرچند که برای درهم شکستن مقاومت های باقيمانده نيز درحرکت اند. نيروهای آمريکائی در بغداد ميگويند پاک کردن لکه های مقاومت هنوز اولويت نخست آنهاست ولی آنها درعين حال برای متوقف ساختن غارتگری های چند روزه و بی قانونی ها به گشت زنی در پايتخت عراق پرداخته اند.

يک سخنگوی ارتش آمريکا ميگويد تفنگداران دريائی از بغداد به سوی تکريت زادگاه صدام حسين و آخرين سنگر نيروهای وفادار به رژيم او در شمال در حرکت اند. هواپيماهای آمريکائی در چند روز گذشته مواضع نيروهای موسوم به پاسداران جمهوری را بمباران کرده اند. نيروهای آمريکائی به شهر های شمالی موصل و کرکوک رفته اند که اواخرهفته نيروهای عراقی آنجا را بحال خود رها کرده و بيرونرفته اند .

رزمندگان کرد همراه با عده ای از نيروهای ويژه آمريکا هر دو شهر را اشغال کرده اند . تلويزيون آلمان ميگويد يک دستيار ارشد صدام حسين امروز در بغداد خود را به نيروهای ائتلاف تسليم کرده است . وی ژنرال اميرال سعيد مشاور علمی صدام حسين است که اغلب با بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد سر و کار داشت و جزو پنجاه و پنج نفر مقامات ارشد عراقی است که نيروهای آمريکائی بشدت در تعقيب آنها هستند.

نيروهای ويژه آمريکا همچنين پنجاه و نه مرد را که با يک اتوبوس به سوی مرزهای غربی عراق ميرفتند توقيف کرده اند . يک سخنگوی نظامی آمريکا گفت آنان با خود پول و نامه هائی داشتند که در آنها برای کشتن سربازان آمريکائی وعده جايزه ميدهد .

اين سخنگو در مورد تابعيت دستگير شدگان اطلاعی نداشت . درهمين حال ائتلاف به اعزام قوای کمک به عراق پرداخته است . مقامات ارشد نظامی آمريکا تائيد کردند که پيشقراولان لشکر چهارم پياده نظام آمريکا که بيش از ده هزار سرباز دارد امروز از مرز کويت گذشته و وارد عراق شده اند .

در همين حال نيروی دريائی درنظردارد ظرف چند روز آينده دو ناو هواپيما بر اعزام شده به خليج فارس برای جنگ عراق را به آمريکا بازگرداند .

XS
SM
MD
LG