لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۴

پنج کشور عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد در مورد بيانيه پيشنهادی برای محکوم ساختن  برنامه هسته ای کره شمالی به توافق نرسيدند - 2003-04-08


پنج کشور عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد در مورد بيانيه پيشنهادی برای محکوم ساختن برنامه توسعه هسته ای کره شمالی به توافق نرسيدند.

نمايندگان آمريکا، فرانسه، بريتانيا، روسيه و چين ديروز در نيويورک بطور خصوصی در اين باره به تبادل نظر پرداختند. قرار است شورای امنيت فردا برای رسيدگی به اين مسئله تشکيل جلسه بدهد.

آمريکا خواهان صدور بيانيه ای در محکوميت کره شمالی به خاطر کنار کشيدن از يک معاهده بين المللی که در مورد سلاح های هسته ای امضا کرده بود شده است و می گويد کره شمالی بايد تعهدات بين المللی خود را محترم بشمارد. گفته می شود چين با صدور چنين بيانيه ای سخت مخالفت کرده است و روسيه نيز اکراه نشان داده است.

پيشتر روسيه و چين هشدار داده بودند که هر گونه اقدام از سوی سازمان ملل متحد عليه کره شمالی موضع کره شمالی را در مورد برنامه توسعه هسته ای آن کشور سخت تر می کند. پيونگ يانگ هم به شورای امنيت هشدار داد است که از دخالت در امور داخلی آن کشور خودداری کند.

XS
SM
MD
LG