لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

دستگاه رهبری عراق تسلط خود را بر بخش اعظم بغداد و ديگر شهرهای عراق از دست داده است - 2003-04-07


فرماندهان نيروهای آمريکا می گويند دستگاه رهبری عراق ديگر تسلط خود را بر بخش اعظم بغداد و ديگر شهرهای عراق از دست داده است. بيش از يکصد تانک و خودروی زرهی آمريکا اوايل امروز تا مرکز شهر بغداد پيش رفتند و کاخ اصلی صدام حسين و ديگر ساختمانهای دولتی عمده عراق را تصرف کردند.

نيروهای عراق حوالی هتل معروف الرشيد را محافظت کردند و به سوی نيروهای آمريکا که در چند جبهه پيشروی می کردند موشک پرتاب کردند. نزديک فرودگاه بين المللی بغداد هم که در طرف نيروهای آمريکاست زد و خوردهای شديدی رخ داده است.

مقامات نظامی آمريکا گفتند اين حمله زرهی برای شکسته مقاومت عراقی ها و از ميان بردن توان رهبری آنها بود. اما عليرغم پخش شدن تصاوير تلويزيونی پيشرفتهای نيروهای آمريکا، وزير اطلاعات عراق حضور نيروهای آمريکا را در پايتخت عراق کماکان تکذيب می کرد.

ضمناً در جنوب عراق، نيروهای بريتانيا پس از دوهفته محاصره دومين شهر بزرگ عراق، يعنی بصره، قبضه خود را بر آن شهر تنگ تر و محکم تر کرده اند. از زمان آغاز حملات همه جانبه نيروهای بريتانيا، مردم بصره به چپاول بانکها، هتل ها، ادارات دولتی پرداخته اند. ديگر نواحی جنوب عراق، نيروهای آمريکا عليرغم مقاومت شديد نيروهای صدام کنترل مرکز شهر کربلا را در دست گرفتند و می کوشند شهر حِله را نيز امن کنند.

XS
SM
MD
LG