لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۶

ديدار پرزيدنت بوش و تونی بلر در ايرلند شمالی - 2003-04-07


پرزيدنت بوش و تونی بلر، نخست وزير بريتانيا در ايرلند شمالی ديدار ميکنند تا درباره جنگ در عراق ، اوضاع خاور ميانه و روند صلح ايرلند شمالی به تبادل نظر پردازند.

مقامات بريتانيائی ميگويند که سرعت رويدادهای جبهه های جنگ در عراق نوعی فوريت به ديدار رهبران دو کشور آمريکا و بريتانيا بخشيده است. آقای بوش و آقای بلر سومين باری است که طی سه هفته گذشته با يکديگر ملاقات ميکنند و اين بار اداره امور کشور عراق و نوسازی آن کشور در صدر دستور گفت و گوهای آنان قرار دارد.

از قرائن چنين پيدا است که آقای بلر به نقش رهبری سازمان ملل متحد در عراقِ پس از جنگ بيش از آقای بوش علاقمند است.

جف هون، وزير دفاع انگلستان ميگويد که افغانستان نمونه خوبی از دخالت سازمان ملل متحد است که بريتانيا نيز خواستار آن است.
در افغانستان سازمان ملل متحد امور کمکهای نوعدوستانه را بعهده گرفت و همچنين بر تشکيل يک دولت موقت پس از سرنگونی طالبان نظارت داشت.
اما پال ولفو ويتس، معاون وزارت دفاع آمريکا روز يکشنبه گفت که مدل افغانستان در عراق پياده نخواهد شد.

مسئله دخالت سازمان ملل متحد در امور عراق برای آقای بلر که در تلاش بهبود روابط آمريکا و اروپا است، از اهميت فوق العاده ای برخوردار است. فرانسه، آلمان و روسيه با اين جنگ مخالفت ورزيده اند ولی حال خواستار اداره عراق توسط سازمان ملل هستند.
سخنگوی آقای بلر کوشش کرده است که اين اختلاف نظر را کوچک جلوه دهد و ميگويد بحثها اکنون بر يک دوره انتقالی حدود نود روزه که جی گارنرJay Garner ژنرال بازنشسته ارتش آمريکا امور عراق را اداره خواهد کرد، متمرکز است. پس از آن، قرار است يک حکومت موقت تحت رهبری عراقيها و در پی آن نيز دولت قانونی عراق امور کشور را در دست گيرند.

پرزيدنت بوش و آقای بلر، نخست وزير بريتانيا همچنين در باره روند صلح خاور ميانه نيز به گفت وگو خواهند پرداخت. آقای بلر مدتی است که خواستار انتشار طرح آقای بوش برای پايان دادن به مناقشات اسرائيل و فلسطينها و نهايتاً ايجاد کشور فلسطين است.
بن بست سياسی در ايرلند شمالی نيز در دستور گفت وگوهای دو رهبر قرار دارد. قرار است برتی آرن، نخست وزير ايرلند روز سه شنبه به آن گفت وگوها بپيوندد. سخنگوی آقای بلر ميگويد پرزيدنت بوش بار ديگر تعهد دولت ايالات متحده را برای پشتيبانی از موافقتنامه صلح ايرلند شمالی که در سال ۱۹۹۸ مورد تائيد قرار گرفت، تکرار خواهد کرد. آقای بلر خواستار يافتن راه حلی نهائی برای مسائل ايرلند شمالی قبل از برگزاری انتخابات ماه آينده و تشکيل دولت جديدی در آن منطقه آشوب زده است.

XS
SM
MD
LG