لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۴

گفتگوی خانم کونداليزا ريس با مقامات وزارت دفاع و امور خارجه روسيه در مسکو - 2003-04-07


خانم کونداليزا ريس ، مشاور امنيت ملی آمريکا گفت وگوهائی را با مقامات وزارت دفاع و امور خارجه روسيه در مسکو انجام داد. به گزارش ليزا مک آدامز، هدف از آن گفت وگوها بهبود روابط تيره شده دوکشور بر سر اختلاف نظری است که در جنگ عليه عراق برهبری آمريکا وجود دارد. خانم رايس بهنگام ديدار يکروزه خود از پايتخت روسيه با ايگور ايوانوف، وزير امور خارجه، سرگئی ايوانوف، وزير دفاع و همچنين ولا ديمير روشايلو، رئيس شورای امنيت روسيه ملاقات و گفت وگو کرد.

وی جز آنکه بگويد که مذاکرات سازنده و مفيد بود، اظهار نظر ديگری نکرد. سخنگوی سفارت آمريکا گفت خانم رايس برای يافتن راههائی جهت پيشبرد روابط ايالات متحده و روسيه که طی چند هفته گذشته مسير سختی را پشت سر گذاشته و منجر به مبادلات تلخی در مورد جنگ عراق شده است به مسکو آمده بود.

آمريکا، شرکتهای روسی را به تامين تجهيزات و وسايل ممنوعه نظامی به عراق متهم کرده است ولی مسکو چنين اتهاماتی را تکذيب ميکند. مسکو همچنين سفير ايالات متحده را احضار کرد تا نسبت به حملات هوائی به رهبر ی امريکا به بغداد که ميگويد بطور خطرناکی نزديک سفارت روسيه روی داد، اعتراض کند.

از آن پس تا کنون هر دو سو سخنانی که حاکی از کاهش سطح تنشها و اظهار نظر های آشتی جويانه بوده است، رد و بدل کرده اند. به گفته دفتر مطبوعاتی کرملين، ولاديمير پوتين، رئيس جمهوری روسيه بهنگام تعطيلات آخر هفته گذشته با پرزيدنت بوش گفت وگو کرد و بار ديگر بر نياز به ادامه گفت و شنود های ديپلماتيک بين دو کشور، برغم اختلاف نظر هائی که بر سر جنگ وجود دارد تاکيد ورزيد.

خانم رايس روز يکشنبه، يعنی همان روزی که کاروانی که سفير روسيه را از بغداد به سوريه همراهی ميکرد زير آتش قرار گرفت، وارد مسکو شد. حد اقل چهار نفر از مقامات روسی در آن رويداد مجروح شدند و پس از توقفی کوتاه طی شب و مداوای مجروحين، عازم سوريه شدند.

مقامات روسيه ميگويند در انتظار روشن شدن اين واقعيت هستند که معلوم شود نيروهای تحت رهبری آمريکا و يا نيروهای عراقی مسئول حمله به کاروان روسی هستند. فرماندهی مرکزی ايالات متحده ميگويد که بهنگام آن رويداد نيروهای تحت رهبری آمريکا در منطقه حضور نداشتند. ايالات متحده همچنين قول داده است که تحقيقات کاملی در آن باره بعمل آورد.

XS
SM
MD
LG