لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

بهای نفت در بازارهای لندن و نيويورک به پائين ترين سطحی که در۵ ماه اخير سابقه نداشته تنزل يافته است - 2003-04-07


با وجود ادامه داشتن جنگ در عراق، بهای نفت در بازارهای لندن و نيويورک اوايل امروز به پائين ترين سطحی که در تقريباً پنج ماه اخير سابقه نداشته تنزل يافته است ولی بعداً اندکی رو به افزايش گذاشت. دليل اين کاهش فشار بر بهای نفت، پيشرفت سريع نيروهای ائتلاف و کاسته شدن از نگرانی بازار در مورد طولانی بودن جنگ است. از سوی ديگر دليل رو به فزونی گذاشتن اندکِ مجدد بهای نفت، اين بود که رئيس سازمان اوپک اعلام کرد که اوپک در ماه ميلادی جاری تشکيل جلسه می دهد تا به مازاد عرضه نفت خام به بازارهای جهان رسيدگی کند.

بهای شاخص نفتِ دريای شمال انگلستان به نام نفت برِنت Brent برای تحويل در ماه ميلادی آينده در اوايل بامداد امروز ۹۹ سنت کاهش يافت و به بشکه ای ۲۳ دلار و ۵۰ سنت رسيد.

شاخص بهای نفت شيرين و سبک در بازار نيويورک در معاملات الکترونيک يا رايانه ای که پيش از باز شدن بازار انجام شد، يک دلار و۲۶ سنت کاهش پيدا کرد و به بشکه ای ۲۷ دلار و ۳۶ سنت نقصان يافت. به اين ترتيب بهای نفت حتی از زمان پيش از جنگ عراق هم سی سنت در بازارهای نفت نيويورک و لندن پائين تر آمده است.

اين کاهش بهای نفت از افزايش توليد نفت توسط کشورهای عمده صادر کننده نفت مانند عربستان سعودی ناشی شده است که برای آرام کردن بازار، اقدام به توليد نفت بيشتری کردند.

XS
SM
MD
LG