لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۸

سفير روسيه نيروهای آمريکا را به شليک به سوی خودروهای روسی متهم ساخت - 2003-04-07


کاروان خودروهای حامل ديپلماتهای روس که بغداد را ترک کرده بودند يک روز پس از آنکه مورد حمله قرار گرفته بودند وارد سوريه شدند. سفير روسيه نيروهای آمريکا را به شليک به سوی خودروهای روسی متهم ساخت. سفير و چندين عضو ديگر هيئت سياسی روسيه در بغداد در اين جريان زخمی شدند.

مرکز فرماندهی آمريکا می گويد تيراندازی ها در يک ناحيه مورد منازعه رخ داد اما اطلاعات واقعی درباره آن گزارش نشده است. يک خبرنگار روس که همراه ديپلماتهای روس سفر می کرد پيشتر گفته بود که کاروان روسها هنگام عبور از برابر مواضع عراقی ها در حومه بغداد ميان آتش متقابل گرفتار شد. اين حادثه در دستور مذاکرات خانم کوندوليسا رايس، مشاور امنيت ملی آمريکا که به مسکو رفته است قرار دارد.

در مسکو، کوندوليسا رايس، مشاور امنيتی ملی آمريکا، با مقامات روسيه به گفتگوهائی پرداخته است که هدف آن تحکيم پيوندهای دوستی آمريکا و روسيه به رغم اختلافت عميق دو کشور بر سر جنگ درعراق است.

کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا، ديروز با ايگور ايوانُف، وزير امور خارجه روسيه، تلفنی گفتگو کرد و به او قول داد درباره حادثه شليک به سوی کاروان ديپلماتهای روس هنگام ترک عراق تحقيقات کامل انجام شود. سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا به خبرنگار صدای آمريکا گفته است که معلوم نيست که اين حادثه به عمليات نيروهای آمريکا در عراق ربط داشته باشد.

روز شنبه ولاديمير پوتين در يک گفتگوی تلفنی با پرزيدنت بوش گفته بود که روسيه به ادامه گفتگوهای سياسی در مورد جنگ عراق پايبند است. روسيه در روزهای اخير موضع خود را در مورد جنگ عراق نرم تر کرده و آقای پوتين گفته است که احياناً شکست خوردن نيروهای آمريکا در عراق به سود روسيه نيست.

XS
SM
MD
LG