لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

كاوه گلستان چهره در نقاب خاك كشيد - 2003-04-06


كاوه گلستان، عكاس و فيلمبردار معروف ايرانی ، ساعت ۱۰ صبح روزيکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۸۲ (۶ آوريل ۲۰۰۳) در ميان بهت و اندوه دوستدارانش از مقابل تالار وحدت تهران تشييع شد و سپس در آرامگاه ابدی خود واقع در روستای افچه ( حوالی لواسان، شمال شرق تهران) جای گرفت. عکسهايی که در اين صفحه ملاحظه می کنيد همگی اختصاصی بخش فارسی صدای آمريكا است.

گلستان كه متولد ۱۳۲۹ شمسی بود ، طی ۳۰ سال فعاليت مستمر هنری خود بخاطر آثار بی نظير و تکان دهنده اش بارها موفق به دريافت جوايز معتبری چون شجاع ترين عكاسان جهان(كاپا) و بهترين عكس های دنيا( پوليتزر) شده بود. وی سيزدهم فرودين ماه سال جاری هنگامی كه قصد داشت از منطقه ای كرد نشين در شمال عراق برای تلويزيون بی بی سی تصوير برداری كند به روی مين رفت و جان باخت. او طی ۹ سال گذشته به عنوان خبرنگار آزاد با دفتر بی بی سی در تهران همكاری می كرد.

دوستان، همكاران و شاگردانش از او به عنوان مهربانترين و نوع دوست ترين هنرمند معاصر ايران ياد می كردند و به وی خالصانه عشق می ورزيدند. همانطور كه از عكس ميانی هم پيداست، جيم ميور، خبرنگار بی بی سی در تهران و همكار كاوه گلستان نيز به همراه خانواده وی در كنار تابوتش ايستاد و همچون ساير ياران هموطنش با آنها ابراز همدردی كرد. حجت سپهوند، دوست و همكار جوانش در خصوص او می گويد: «كافی بود دستت را به سويش دراز كنی ، قلبت را سرشار از عشق می كرد و تو ثروتمند ترين بودی. او مثل خورشيد بی دريغ بود.»

يادش گرامی باد.

آرش ايرانی برای واحد اينترنت، بخش فارسی صدای آمريكا

XS
SM
MD
LG