لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۱

گفتگو باآقای داريوش همايون درباره اهميت اثرات جنگ عراق بر موقعيت ايران - 2003-04-06


بخش فارسی صدای آمريکا با داريوش همايون تحليلگر سياسی و نظريه پرداز راست - ميانه گفت و گوئی انجام داده است. در اين مصاحبه آقای همايون به پرسش های فرح جهانگيری از بخش فارسی صدای آمريکا درباره اثراتِ جنگِ آزادی عراق برروند دموکراسی درکشورهای خاورميانه، بويژه ايران و راه کارهای مورد نياز برای بهره گرفتن منطقی از اين روند به سود جنبش های دموکراسی طلب پاسخ می گويد. سوالهای فرح جهانگيری از آقای همايون را در اين صفحه ميبينيد.

۱ـ آقای همايون بنظر می رسد که عمليات آزادسازی عراق برهبری ايالات متحده نه تنها در جو داخل ايران که در ميان نيروهای اپوزيسيون مقيم خارج هم جنب و جوش بيسابقه ای ايجاد کرده است ،شما مسير اين حرکت ها رادر داخل و در ميان ايرانيان خارج چگونه می بينيد؟

۲ـ باتوجه به طرح های اعلام شده و نشده واشنگتن در کوتاه مدت و دراز مدت درخاورميانه که بنظر می رسد دل بريدن از حکومت های سنتی محافظه کار وتمايل جدی به برپائی نوعی دمومکراسی در منطقه خاورميانه باشد،شانس برکنار ماندن جمهوری اسلامی از تغييرات آتی را تا چه حد می بينيد؟

۳ـ هواداران دموکراسی در داخل و خارج ايران در شرايط حساس فعلی که پس از ۲۴ سال راکد بودن اوضاع تا حدودی به سود آنان پيش می رود برای رسيدن به حداقلی از خواسته هايشان چه راهی در پيش دارند ؟

۴ـ بنظر می رسد که اپوزيسيون خارج از کشور و يا حداقل بخشی از آن چه چپ و چه راست در مواضع فسيل شده خودشان تغييراتی داده اند . برای شتاب بخشيدن به اين روند چه بايد کرد؟

۵ـ بر خلاف سال های قبل از انقلاب اسلامی اين بار چنين بنظر می رسد که ابتکار عمل را طيف دموکراسی طلب داخل کشور بدست گرفته است دراين مورد چه نظری داريد؟

XS
SM
MD
LG