لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۱

نخستين سخنرانی صدام حسين که درآن مستقيماً مردم عراق را مخاطب قرار داده است - 2003-04-04


تلويزيون عراق، امشب آنچه را سخنرانی تازه صدام حسين رئيس جمهوری عراق ميخواند پخش کرد و فيلمی از او را در حال پياده روی در خيابانهای بغداد نشان داد.درآن از عراقيها خواسته شد دراطراف بغداد با نيروهای ائتلاف به جنگ پردازند.

در بيش از يک هفته گذشته، اين نخستين سخنرانی صدام حسين بود که درآن مستقيماً مردم عراق مخاطب قرار گرفته بودند.اين سخنرانی، به رويدادهائی نظير آغاز جنگ تحت رهبری آمريکا در روز بيستم مارس، اشاراتی آشکار داشت.

هنوز مشخص نيست که آيا اين سخنرانی، مستقيم و بصورت زنده پخش شده يا آنکه قبلاً برروی نوار ضبط شده است. مقامات اطلاعاتی آمريکا گفته اند که باعتقاد آنان تمامی فيلمها و تصاويرپيشين صدام حسين در تلويزيون عراق، پيش از آغاز جنگ برروی نوار ويدئو ضبط شده است.

صدام حسين، درسخنرانی ای که امروز از تلويزيون عراق پخش شد به حادثه ای که درنخستين هفته جنگ روی داد اشاره کرد و گفت که يک روستائی عراقی، يک هليکوپتر آمريکائی را سرنگون کرد.

پيشتر، وزير امور خارجه عراق گفته بود که صدام حسين زنده است. ناجی صبری امروز به راديوی بريتانيا گفت که رئيس جمهوری و اعضای کادر رهبری عراق، سالم هستند و سرگرم انجام وظايف خويشند. ناجی صبری در پاسخِ اين پرسش که آيا شخصاً صدام حسين را ديده است گفت : به شما مربوط نيست.

XS
SM
MD
LG