لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

تظاهرات هزاران نفر در اعتراض به جنگ در چندين شهر اندونزی - 2003-04-03


چندين شهر اندونزی، امروز شاهد تظاهرات هزاران نفر در اعتراض به جنگ تحت رهبری آمريکا در عراق بود. در شهر ماکاسار در شرق کشور، دست کم پانزده هزار نفر از دانشجويان دانشگاههای اسلامی، کاتوليک و پروتستان به تظاهرات پرداختند. تظاهرکنندگان با حمل پلاکاردهائی، پايان گيری جنگ را خواستار شدند و پرزيدنت بوش، تونی بلر نخست وزير بريتانيا، و جان هاوارد، رهبر استراليا را جنايتکاران جنگی خواندند.

هزاران نفر از مردم اندونزی، پرجمعيت ترين کشور اسلامی جهان، امروز در اعتراض به جنگ تحت رهبری آمريکا در عراق، دست به تظاهرات زدند. حدود ده هزار تظاهرکننده، امروز در شهر سولو مرکز جزيره جاوه گرد آمدند و ضمن به آتش کشيدن پيکره های مجسمه آزادی آمريکا، شعارهائی در محکوم سازی پرزيدنت بوش سر دادند. تعدادی از دانش آموزان مدرسه ای که بوسيله اوبکر بشير اداره ميشود نيز از جمله تظاهرکنندگان بودند. ابوبکر بشير، روحانی افراطی مسلمانی است که به اتهام خيانت در زندان بسر ميبرد. گفته ميشود که وی رهبری گروه تروريستی جماعت اسلامی را برعهده دارد که مسئول بمب گذاريهای مرگبار روز دوازدهم اکتبر در جزيره بالی شناخته ميشود.

در جاکارتا نيز گروه کوچکی از دانشجويان، به تظاهراتی پيوستند که درمخالفت با جنگ در برابر محوطه سفارت آمريکا برپا شده بود. در فيليپين، گلوريا آرويو، رئيس جمهوری اينکشور، برنامه جشن و سروری را که قرار بود بمناسبت پنجاه و ششمين سالروز تولد وی به اجرا در آيد لغو کرد. دفتر رياست جمهوری فيليپين ميگويد هزينه برپائی اين جشن، به صندوق ويژه پاداش دادن به کسانی ريخته خواهد شد که اطلاعاتی درباره بمب گذاری تروريستی روز چهارشنبه در شهر داوائو در جنوب کشور، در اخيتار مقامات مسئول قرار دهند. درجريان اين بمب گذاری ۱۶ نفر کشته شدند و مقامات رسمی، افراطيون مسلمان را عامل اين بمب گذاری ميدانند.

مگاواتی سوکارنوپوتری، رئيس جمهوری اندونزی، جنگ را عملی تجاوزکارانه خوانده که ناقض قوانين بين المللی است. مالزی و فيليپين نيز امروز شاهد تظاهرات ضد جنگ بودند. درجنوب تايلند، حدود ۱۰ هزار نفر به خيابانها ريختند تا برای استقرار صلح دعا کنند. تظاهرکنندگان سپس بسوی ساختمان استانداری براه افتادند و درآنجا اجتماع کردند.

XS
SM
MD
LG