لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۸

دوم آوريل ۲۰۰۳، ۱۳ فروردين ۱۳۸۲ - 2003-04-02


آسوشيتد پرس، ۲آوريل ۲۰۰۳ ساعت ۸صبح شرق آمريکا

مرکز فرماندهی ارتش ايالات متحده در قطر اعلام کرد که لشگر گارد جمهوريخواه محافظ بغداد را نابود کرده است.

نيرو های آمريکا پس از عبور از رودخانه دجله، وارد منطقه ای در نزديکی بغداد شدند که فرماندهان آمريکايی به آن "خط قرمز" لقب داده اند، زيرا اين امکان ديده می شود که عراق دستور استفاده از سلاح های شيميايی را، به محض رد شدن نيرو های ائتلاف از خط قرمز صادر کرده باشد.

ژنرال وينسنت بروکز، گفت که نيرو های آمريکايی، شهر استراتژيک کوت را تصرف کردند و گارد جمهوريخواه محافظ بزرگراه منتهی به بغداد را عقب راندند.

ژنرال بروکز، نوار ويدئوی عمليات نيرو های زبده آمريکا را به خبرنگاران نشان داد که در يک شبيخون شبانه به بيمارستانی در جنوب ناصريه، جسيکا لينچ، يک دختر سرباز ۱۹ ساله آمريکايی را از اسارت عراقی ها درآوردند. وی اضافه کرد که ۱۱ جسد نيز در اين حمله شبانه بدست آمده است.

يک عراقی که در اين عمليات دستگير شده بود، سربازان قوای ويژه آمريکا را به سردخانه بيمارستان هدايت کرد؛ دو جسد در سردخانه و ۹ تای ديگر در نزديکی بيمارستان بدست آمد. نيرو های آمريکايی در اين بيمارستان، مهمات، نقشه و مدل صحنه های جنگ مورد استفاده عراقی ها را پيدا کردند.

از جمله شرکت کنندگان در عمليات نجات سرباز آمريکايی، "رنجر" های ارتش، "شيرهای" نيروی دريايی، خلبانان نيروی هوايی، و تفنگداران دريايی ايالات متحده بودند.

يک نوار ويدئوی ديگر نيز نشان می داد که سربازان عراقی، دو تانک را نزديک مسجد مستقر می کنند. عراقی ها از روی مسجد "امام علی" بطرف قوای آمريکا تيراندازی می کنند. فرماندهان ارتش آمريکا برای جلوگيری از خسارت وارد آمدن به اين مسجد که برای مسلمانان جهان مقدس است، دستور دادند که پاسخ آتش عراقی های داخل مسجد داد ه نشود.

XS
SM
MD
LG